Genel

Koronavirus peşimizi bırakmıyor

Merhaba Arkadaşlar, bu sefer kötü haber Hindistan’dan geldi, vakaların ani yükselişi nedeniyle Delhi 6 günlüğüne kapatıldı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, ülke çapındaki günlük COVID-19 vakalarının yeni bir rekora imza attması ve sağlık sisteminin yeni vakaların ağırlığı altında çöktüğü için Pazartesi günü altı günlük bir tecrit içine girdi.

Hindistan hastaneleri, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra şu an 15 milyonu aşan enfeksiyonlar nedeniyle yatak, oksijen ve temel ilaç sıkıntısı ile mücadele ediyor.

Pazartesi günü “Delhi’nin sağlık sistemi artık daha fazla hasta kabul edemiyor” dedi.

“Kapanmazsak durum kontrol dışına çıkacak.”

Başbakan Arvind Kejriwal, İşyerlerinin kapatılacağını ve hareketin Pazartesi 10: 00’dan ertesi Pazartesi 5: 00’e kadar temel hizmetlerle sınırlı olacağını söyledi.

öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs nedeniyle önümüzdeki hafta Hindistan’a planlanan geziyi iptal ettiği söylendi.

Kejriwal, Pazar günü yaptığı açıklamada, sosyal medyanın şikayetlerle dolup taştığını, Yeni Delhi şehrinde 20 milyondan fazla nüfusa sahip olmasına rağmen şu an 100’den daha az yoğun bakım yatağının mevcut olduğunu söyledi. Hindistan’daki günlük COVID-19 vakaları Pazartesi günü 273.810 rekor bir sıçrama yaptı. Ölümler 1,619’dan 178,769’a yükseldi.

Hindistan’ın en zengin eyaleti Maharashtra ve Başbakan Narendra Modi’nin eyaleti Gujarat da dahil olmak üzere, 13 eyalette kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları veya tecritler uygulamaya karar verildi.

Eleştiriler, Modi yönetiminin Hindistan’ın ikinci salgın dalgasını nasıl ele aldığına, dini festivallere ve seçim mitinglerine binlerce kişinin katıldığı üzerine yoğunlaştı.

Bir “çift mutant” da dahil olmak üzere virüs varyantlarının enfeksiyonları beslediğine dair artan bir endişe var.

Hong Kong, Asya finans merkezinin N501Y mutant COVID-19 türünün şehirde ilk kez tespit edilmesinden sonra Salı gününden itibaren Hindistan, Pakistan ve Filipinler’den uçuşları iki hafta süreyle askıya alacağını söyledi.

Hindistan, kişi başına aşılamada çok daha düşük sıralarda yer almasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra dünyada en fazla yapan üçüncü ülkedir, bugüne kadar 123,9 milyon doz aşı uygulamış.

Kaynak:

https://www.shine.cn/news/world/2104207668/

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: