Autodesk Revit Türkçe Dersler

Autodesk Revit 2021 (Journals) Günlük Dosya Kaydı Sorunu

Herkese Selamlar, Autodesk Revit 2021 öğrenci sürümünü kullanıyorum ve ilk kez başıma bir bir olay geldi sizinle paylaşmak istedim.

Normal şartlarda her Revit versiyonu her gün için her yeni dosya açışımızda bilgisayarımızın C: sürücüsüne bir günlük dosya açar. Biz çalışmayı kapattığımızda yada çalışmamız hata verip kapandığında bu dosyalardan döküm yapılır ve kurtarılabildiği kadar veri kurtarılabilir.  B günlük dosyaları genelde “Journal.0001.txt” formatında isimlendirilen TXT dosyalarından oluşuyor.

Bugün rutin bir şekilde Revit 2021 programını açıp çalışmaya başladım, aynı anda birden çok Revit penceresi açarak bir yandan Revit 2018 versiyonundan kalan BIM dosyalarımın bana gereken link oluşturacağım dosyaları 2021 versiyonuna Update için bekliyordum ki bir anda ekranıma C: sürücüsünde yer kalmadığı uyarısı geldi. 500 GB ssd normalde yarısı dolu bir vaziyette iken ne olduysa bir anda dolu vermişti.

Autodesk Revit 2021 (Journals) Günlük Dosya Kaydı Sorunu-2
Autodesk Revit 2021 (Journals) Günlük Dosya Kaydı Sorunu-2

C sürücüsünü temizledim, bütün gereksiz indirme dosyalarını sildim buna rağmen diskte yer açamadım. işin ilginci her yeni revit pencersinde C sürücüsünden yaklaşık 10GB alan eksiliyordu 😀

Revitten kaynaklandığını anlamam uzun sürmedi ama nasıl olur da diski dolduracak işlem yapabildim bunu anlamam çok uzun sürdü.

Neyse ki sorunun kaynağını buldum, C:\Users\omer\AppData\Local\Autodesk\Revit\Autodesk Revit 2021\Journals adresinde toplamda 250 GB büyüklüğünde veri yatıyordu 😀 Yuhh!

Autodesk Revit 2021 (Journals) Günlük Dosya Kaydı Sorunu
Autodesk Revit 2021 (Journals) Günlük Dosya Kaydı Sorunu

Babacım ne yapıyorsun? Bu ne genişlik? 😀 sadece bir tane günlük dosyası 24 GB. Revit aklını peynir ekmekle yemiş. işin sıkıntılı tarafı, Revit bu dosyaları 10-15 gündür diskte saklı tutmaya devam etmiş. baktığım zaman Revit 2021 versiyonunun bu tarihler için bir Update almadığını gördüm, demekki Revit 2021 de yolunda gitmeyen bir şeyler var, belkide Journal dosyaları kısmında bir sıkıntı var ve bu durum rahatsız edici.

Farkında olmadan C sürücüsünde inanılmaz dosya biriktiriyor ve bu dosyaları silmiyor/silemiyor. Elle silin gitsin, bir kaç gün bu dosyayı takip edeceğim eğer bu şekilde devam ederse Autodesk Forum üzerinden iletişime geçeceğim, bu kesinlikle bir BUG ve çözmeleri gerekir. Benim gibi çalıştığı her dosya ortalama 500MB olan kişilerin bununla baş etmesi zor görünüyor.

Yararlanılan Kaynak:

https://knowledge.autodesk.com/support/revit-products/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Location-of-journal-files.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: