Rusya Günlüklerim

Rusya’da Son Durum – Koronavirüs Vakalarında Büyük Artış Devam Ediyor.

Merhaba, evde çalışma sürecinde ve dolayısıyla Karantina sürecinde bilmem kaçıncı günümü geride bıraktım. Artık saymayı da bıraktım, bir hafta diye başlayan süreç iki ayı geçtiği için sayılacak gibi değil. Rusya’da umutlar Nisan sonu gibi Koronavirüs vakalarının pik yapması sonucunda Mayıs tatilleri sonunda yani 12 Mayıs’ta karantinanın kalkması yönünde idi ama gün geçtikçe bu süreç sıkıntıya giriyor. Zira Rusya’da en fazla vaka görülen şehir olan Moskova Belediye Başkanı bir açıklama yaparak sert tedbirlerin alınacağı ve 31 Mayıs’tan önce normalleşmenin mümkün olmadığını açıkladı.

rusya moskova
rusya moskova

Rusya, geriden geldiği Dünya Koronavirüs vaka sayısı liginde şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerliyor. Maalesef böyle devam ederse 5. sıradaki yerini hızla yukarılara doğru taşıyıp birinciliğe yükselecek gibi.

Bugün itibariyle 4 milyon sekizyüz bin kişiye koronavirüs testi yapılmış ve 177 bin kişide pozitif durumda. Bir gün içinde toplam 11231 yeni vaka tesbit edildi. Bugün iyileşen sayısı belirtilmezken bugüne kadar toplam iyileşen sayısı 23803 kişi. Toplamda ölüm sayısı ise 1625 oldu.

rusya koronavirus vakalari
rusya koronavirus vakalari

Bugün Moskova Belediye başkanı bir açıklama yaparak şu an Moskova sınırları içinde 300 bin kişinin Koronavirüse enfekte olduğunu düşündüklerini söyledi. 18 Milyon nüfusa sahip Moskova’da 300 bin kişinini enfeksiyon kapması normal gibi ama bu rakamın şu an resmi rakamlar içinde yer almaması ayrıca kafa karıştırıcı.

Bugünden itibaren Moskova’da insanlar her nereye giderlerse gitsinler maske ve eldiven takmak zorundalar.

rusya moskova metrosu polis kontol
rusya moskova metrosu polis kontol

Petersburg şehrinde şimdilik böyle bir karar yok ama muhtemeldir burada buna benzer bir karar alınacaktır. Şu an Petersburg’da sokağa çıkmak için izinli barkod zorunluluğuda yok ama bütün metro istasyonlarına barkod okuyacak sistemler yerleştirilmiş durumda, bu da çok yakında Moskova gibi sıkı bir rejime gireceğimizi gösteriyor.

Rusya’da Koronavirüs salgını henüz pik yapmadı, korkutucu olan pik yapması beklenirken tırmanma eğrisinin hızla yükselmesi.

koronavirus istatistikleri
koronavirus istatistikleri

Yazılarımda hep belirtmişimdir, bulunduğum şehir St.Petersburg’da halkın salgına karşı hassasiyeti çok zayıf. Yeteri kadar hijyene dikkat edilmiyor. Kurallar ülkesi Rusya’da halkın özellikle son bir haftadır havalarında güzel gitmesiyle beraber sokakları ve buldukları yeşil alanları doldurması hiç gözden kaçacak bir durum değil. Hatta bulunduğumuz mahallede insanlar toplu olarak bisiklet ve scooter gezilerine çıkmaları beni oldukça şaşırttı. Normalde bu insanlar hiçbir zaman bir birlerine bu kadar yakınlaşmazlar, mahalle komşularımın kadınlı çocuklu bisiklete binip mahalle içinde toplu halde tur atmalarını taktir ediyorum ama bunun tamda bu salgın zamanı olması bana evde oturup sıkılmış insan psikolojisinin ne kadar bozulabileceğini hatırlatıyor.

Yakında evimizin önündeki çimenlerde toplanıp mahalle maçı yapmaya başlayacaklar diye korkuyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: