Ömer Şen Kişisel

Zoom’a Yerli Rakip, HAVELSAN DİYALOG!

Merhaba, son zamanlarda Koronavirüs salgını yüzünden herkes evden iş arkadaşlarıyla görüntülü online toplantılar yapmak zorunda kalıyor, ben şanslıyım çünkü şirketim Skype Bussines kullanıyor ve şirket içinde herkesle istediğim kişi sayısıyla sınırsız video konferans yapabiliyoruz.

Herkes bu kadar şanslı değil, bir çok kişi kurumsal çözüm kullanamıyor onun yerine Zoom gibi online video konferans sistemlerini kullanıyorlar, Zoom Eric Yuan tarafından 2011 yılında kurulmuş ve 2019 yılına kadar sadece 74 bin ücretli üyesi bulunurken son zamanlarda ücretli üyeler konusunda rekor kırıyor. Bir çok kurum ve ülke tarafından casuslukla suçlanan Zoom özellikle ABD tarafından adeta kara listeye alındı, suçlama ise; Çin adına casusluk faaliyeti içerisinde olmaları. Bizim gibi sıradan bireylerin bu casusluk olayını kanıtlayacak bir durumumuz yok ama kurumsal ve stratejik öneme sahip işler üreten kurumların bu konuda oldukça hassas davranmaları gerekiyor.

zoom-logo
zoom-logo

Bugün bir haber aldım, Zoom ve Google meet gibi ücretsiz video konfreans uygulamalarıyla rekabet edebelicek yerli bir yazılım yakında duyurulacak.

HAVELSAN tarafından Diyalog ismiyle piyasaya sürülecek olan uygulamayı HAVELSAN Genel Müdürü Sayın Ahmet Hamdi Atalay Linkedin hesabından duyurdu.

Rusya Sokakları Koronavirüs
zoom-rakip-havelsan-diyalog

Yerli verilerin, kaynağı tam olarak takip edilemez ve denetlenemez uygulamalara kurban edilmeyeceğini ve bu amaçla yerli video konferans uygulamasını yakında duyuracaklarını yazan Ahmet Hamdi Atalay, ne zaman bu uygulamanın yayınlanacğını henüz ilan etmedi.

Bildiğiniz üzere HAVELSAN bir çok yerli milli yazılım çözümleriyle tanınıyor ve dünyadan bir çok ülkesinden kurumsal müşterisi bulunuyor.

Şahsen ben bu habere çok sevindim çünkü çevremdeki bir çok kişinin sırf ücretsiz olmasından dolayı casuslukla suçlanan ve yasaklana bir uygulamayı kullanmaya mahkum olmaları beni üzüyordu.

Aslında Zoom gibi uygulamaların piyasayı hızla ele geçirmesi, Skype, Google Meet, Whatsapp gibi popüler uygulamalrın bu piyasayı hor görmelerinden kaynaklanıyor. Skype ücretli ki suçlusu onu satın aldıktan sonra paralı yapan Microsoft’tur. Google Meet’in aklı başına yeni geldi oda eskiden ücretli idi şu an ücretsiz olacağını duyuruyor pekİ ne zaman? Belli değil. Whatsapp zaten Facebook’un yancısı konumna düştü.

Neyse yakında İnşaAllah bu tekelleşen uygulamara karşı yerli ve milli çözümleri kullanabileceğiz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: