Rusya Günlüklerim

Koronavirüse Karşı Hangi Tip Maske Kullanmalıyız ? N95 veya FFP2 ?

Merhaba, Koronavirüs vakaları ilk kez Rusya’da görülmeye başladığında herkes gibi bizde panikle Eczanelere koşup medikal maske satın almak istemiştik, haliyle herkes aynı anda aynı ürünü talep edince piyasada maske kalmadı, aslında bugünlerde anlıyoruz ki biz Eczanelerde maske arayarak yanlış yapmışız. Neden mi? Anlatayım:

Blinçsizce peşinden koştuğumuz maske N95 tipi üç katlı medikal maskeymiş, bu maske Tıpçılar tarafından yoğun kullanıldığı için tedbir amaçlı devlet tarafından bütün piyasadan zaten önceden satın alınmış, bu maskeyi Rusya’da üreten üreticilerde normal piyasaya süremeden yine devlet tarafından bütün siparişlar önceden satın alınmış. Bizim bundan zaten haberimiz yoktu, diğer taraftan N95 gibi gözüken ama üç katlı N95 bezinden değilde sıradan medikal bezden tek katlı yapılan maskeler ise halen piyasada zar zorda olsa bulunabiliyor ama bu maskeler maalesef N95 kalitesinde koruma sağlamıyor.

N95 TİPİ MASKE NEDİR?

Sağlık çalışanlarının kullandığı ve N95 maddesi içeren üç katmanlı solunum izolasyonlu maskelere N95 deniyor.

Bilinçsizlik olarak andığım durumsa şu; biz bu koronavirüse karşı etkili koruma sağlayan N95 harici diğer maske tiplerini bilmiyoruz. O maske tipleri N95 ‘ten çok daha iyi koruma sağlamasına ve halen piyasada satılıyor olmasına rağmen bilinçsiz bir şekilde N95 in peşine takıldık.

Nihayet Rusya’da Koronavirüs Maskesi Bulabildik – Hangi Tip Maske Kullanmalıyız – N95 & FFP2

Tabi bu arada da diğer maskeler hızla tükendi ve biz hiçbir yerden maske bulamaz hale geldik.

Oysa ki ben bu aralıkta Petersburg’da ki büyük nalbur hırdavat mağazaların FFP2 tipi maskeleri görmüş ama onlar başka amaçlara uygundur düşüncesiyle almamıştım.

Doğrusu şu an “enayiliğime doymayayım” diyorum kendi kendime.

FFP2 TİPİ MASKE NEDİR?

Havada ki tehlikeli ve mutajenik parçacıkların bulunabileceği çalışma ortamları için oluşturuldu. Bu sınıftaki solunum maskeleri parçacıkların 0,6 μm’ye kadar en az %94’ünü tutar. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri çoğunlukla demir ve maden endüstrilerinde kullanılır.

Koronavirüs maskesi bitti
Koronavirüs maskesi bitti

36 Yaşındayım ve benimle birlikte çevremdeki hiç kimse daha önce küresel çapta bir Salgın ile karşı kalmamış. Herkes bu durum karşısında son derece tecrübesiz, ne yapacağını bilmiyor. Böyle bir tecrübeyi yaşamakta 36 yaşında nasip oldu, ilk fırsatta yeteri kadar dezenfektan, Maske ve eldiven stoklayacağım. Bir daha böylesi bir durumla karşılaştığımda kendi mi ve ailemi nasıl koruyacağımı artık az-çok kestirebiliyorum.

FFP3 TİPİ MASKE NEDİR?

FFP3 koruma sınıfı solunum maskeleri hava kirliliğini soluma alanında maksimum koruma sunar. Bu maske zehirli, onkojen ve radyoaktif parçacıkları da filtreler. FFP3 koruma sınıfı maskeler endüstriye özel OEL değerlerini otuz kat ihlal eden çalışma ortamlarında kullanılır. Çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

FFP3 Maske nedir
FFP3 Maske nedir

MASKE İSİMLERİNDEKİ KISALTMALAR NEDİR?

  • FF: Face Filter (Yüz maskesi)
  • P1: Mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan toksik (zararlı) olmayan tozlar.
  • P2: Toksik tozlar, MAK değerleri 0,1 mg/m3 ‘den büyük olan tozlar.
  • P3: Toksik, kanserojen, radyoaktif tozlar ve MAK değerleri 0,1 mg/m3’den küçük olan tozlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: