Rusya Günlüklerim

Rusya’da Neler Oluyor? – Rusya Haberleri – Koronavirüs Son Durum

Merhaba, kötü haber çabuk yayılır, Rusya’da bir gün içinde 2186 yeni hasta Koronavirüse enfekte oldu, yeni hastalar ile beraber Dün itibariyle tüm Rusya’da toplamda Koronavirüs vakası 15770 oldu.

Bir kaç gün önce Mr. Putin Rusya’da 300.000 kişinin gözlem altında tutulduğunu açıklamıştı.

Bugün itibariyle Rusya’da 130 ölüm var ve iyileşen hasta sayısı 1200’ü geçmiş durumda.

Rusya’da devlet Salgının pik noktasına ulaşana kadar hayatı durdurmadan ciddi önlemler almaya çalışıyor, Ülkedeki 15770 Koronavirüs vakasının sadece 11000’inin görüldüğü Moskova durumdan en çok etkilenen şehir, bu nedenle Moskova Belediyesi ciddi ek önlemler aldı, artık hiçbir transport aracı Moskova sokaklarında izinsiz gezemeyecek, Moskova’nın her yerinde bulunan Kameralar sayesinde araçlar plakalarından takip edilecek, izinsiz gezen araçlara otomatik olarak ceza kesilecek.

Rusya’da Neler Oluyor? – Rusya Haberleri – Koronavirüs Son Durum

Bir süre önce yayınlanan Prikaz(Kararname) ile Moskova Şehir sınırları içinde bütün yaş grubundaki vatandaşların izinsiz evden çıkmaları yasaklanmış, Belediyeden alınacak SMS ile gelen barkod dışında hareket edenler de cezalandırılacak.

Koronavirüs Haritası Rusya
Koronavirüs Haritası Rusya

Bizim Şehir’de de işler yolunda gitmiyor tabiyki, bugün itibari ile 700 Koronavirüs vakası, 4 ölüm var. Milyonlarca turistin gelip gittiği Saint Petersburg için oldukça iyi bir performans, zira bu şartlarda tahmin edilenden daha az vaka sayısı ve ölüm var.

Rus jandarma
Rus jandarma

Rus Halkı Neler Yapıyor?

Rus Halkı karantina koşullarına alışmış görünüyor, ilk 7 günlük karantina periyodunda Rusya’nın iki büyük şehri Moskova ve St. Petersburg’da halk sokağa çıkma kurallarına oldukça uyumluydu ama ikinci kez karantina süresinini 30 Nisan tarihine ertelenmesi açıklamasının hemen ardından insanlar sürecin uzaması psikolojisiyle daha fazla sokağa çıkma eyilimine girdiler. Bunun üzerine yetkililer peş peşe açıklama yaparak tedbirlerin katı bir şekilde uygulanacağını ceza kesmekten hiç çekinmeyeceklerini açıkladılar. Sokakta köpeğini gezdiren, bebek arabasıyla parkta gezen anneler dahil pek çok kişiye peş peşe ceza kesilmeye başlandı. Cezalarda hiç hafif değil açıkçası, 15-20 bin Rublelerden başlıyor.

Cezalar bir tarafa aslında benim gözlemlediğim Rus halkı kurallara genelde uyuyorlar, sokakta kontrol için gezen polis yada jandarmalar olmasa bile insanlar başlarına ne geleceğini bildiklerinden son derece tedbirliler bunu bizzat gözlemliyorum.

Günlük Hayattan izlenimlerim; insanların kasa sırasınında mesafeyi korumalarını sağlayan işaretlemeler artık heryerde var.

Rusya Eczaneleri
Rusya Eczaneleri

Herkes Maske takıyor ki ben bir ay kadar önce bunun tam tersi olduğunu anlatan bir video yayınlamıştım, artık insanları maskeli ve eldivenli görmek mutluluk verici.

Rusça Kapalı
Rusça Kapalı

Karantina kurallarına göre kapalı olan işletmelerin kapıların kapalı yazısının yanında Karantina kurallarını anlatan bilgilendirme yazıları da asılıyor.

İlk bir haftada Marketler, eczaneler ile birlikte açık olan çiçekçiler ikinci bir kararname ile kapatıldı. Üzüntü verici bir durum 🙂

Rusya Sokakları Koronavirüs
Rusya Sokakları Koronavirüs

St.Petersburg sokakları boşaldı, bir zamanlar turistlerin fink attığı sokaklarda sadece artistik fotoğraf çektirmek isteyen insanlar geziyorlar.

Koronavirüs Rusya haberleri sokakları
Koronavirüs Rusya haberleri sokakları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: