Rusya Günlüklerim

Rusya’da Neler Oluyor?

Saint Petersburg Rusya’dan Herkese Selamlar!

Dünkü yazımda Prezident Putin’in Rusya’da Yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle bir dizi önlemler açıkladığını belirtmiştim. Bugün Saint Petersburg Belediyesi yeni önlemleri yayınladığı duyuru ile detaylandırdı.

26.03.2020 Saat 00:01’den itibaren Rusya’ya girişler kapatıldı. Havayoluyla olan girişler daha önce kısıtlanmıştı dün itibariyle tamamen durdurulmuş oldu.

yaşlı kurt Putin
Prezident Putin

Bütün Parklar bahçeler kapatıldı, müzeler kapatıldı, büyük otellerin lobileri, restoran, bar ve diskotekler kapatıldı, Stolovaya dedikleri yemekhaneler ki buradaki hizmet çalışanlara yemek hizmeti veren yerler, bunlar açık kalmaya devam edecekler. Yemekhane dışındaki bütün yiyecek yapan restoran vs. gibi yerler sadece sipariş üzerine çalışmaya devam edecekler.

Rusya Pizzacı
Rusya Pizzacı

Hastahaneler açık olmaya devam edecekler, Eczaneler çalışmaya devam edecekler, tıbbi ürün üreten ve satan bütün işletmeler normal çalışma düzenlerine devam edecekler.

Özel sektöre ait işletmelerde çalışanlar 29 Mart – 05 Nisan Tarihleri arasında tamamen tatil edilecekler. Alışveriş Merkezleri kapatıldı, kliseler bu hafta ayin yapmayacak ve kapalı olacaklar, böylece toplumun kalabalık olarak bulunduğu her yer kapatılıyor.

Rusya kanlı klise
Rusya kanlı klise

Tabiyki bazı istisnalar var; örneğin Şantiyeler kendi çalışma düzenlerini devam ettirebiliecekler, ofis bölümleri tatil edilecek. Mega yapılar ve startejik öneme haiz inşaatlarda gerekli sıhhi önlemlerin alınması kaydıyla çalışmalarına devam edebilecekler.

Bu durum aslında yumuşatılmış sokağa çıkma yasağıdır, amacı insanları karantina psikolojisine sokmadan, insanların birbirileriyle iletişimini belli bir seviyede tutumaktır. Ayrıca bu sayede, önlemler yetersiz kalır ve Koronavirüs salgını beklenmedik şekilde artmaya devam ederse hızlıca sokağa çıkma yasağı getirilebilecektir.

Putin verdiği emirle Rus ordusu sürekli tatbikat halinde bulunacak, bugün ben bu drumu kendi gözlerimle gördüm. Mahallemizin en kritik noktalarından birinde 11 araçlık Askeri konvoy konuşlandırıldı. Bir sonraki aşama için bütün hazırlıklar yapılmış oluyor böylece.

Rus ordusu ve Putin
Rus ordusu ve Putin

Peki bu şanslı dönemde Petersburg’da bulunan Turistler ne yapacaklar?

Halen bu güne kadar güzel Petersburg’da turist olarak kalan varsa en temizi ülkelerine geri dönmeleri olurdu ama bu fırsatı kaçıranlar boş Petersburg sokaklarında gezip sakinliğin tadını çıkarmaya devam edebilirler, tabi karınlarını doyurmak için en yakındaki Kafe veya Restorana oturamayacaklar ve Müzeleri vs. gezemeyecekler.

coronavirus saint petersburg russia
Saint Petersburg Russia

Başlarının çaresine bakmak zorundalar.

Kaynaklar:

http://www.fontanka.ru/2020/03/26/69053710/

http://www.fontanka.ru/2020/03/26/69053068/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: