Rusya Günlüklerim

Rusya’da Koronavirüs Nedeniyle Stokçuluk Başladı

Rusya’da Halkın temel besin kaynağı olan Greçka yani Kara Buğday aşırı satın alım nedeniyle tüm market zincirlerinde azaldı yada tamamen bitmek üzere. Koronavirüsü nedeniyle marketlere akın eden halk en temel besin kaynağı olarak gördüğü Greçkayı adeta bitirdi, Marketlerin tedarik zincirini olumsuz yönde etikileyecek şekilde kilolarca alım yapılınca marketler satılan ürünün yerine yenisini koymakta zorlandılar.

Rusya Kara buğday Greçka
Rusya’da Greçka yani Kara buğday Karaborsada

Fırsattan istifade, un, makarna ve Greçka stoklamaya başlayan halk, greçakada olayı abarttı. Rusya halk sağlığı merkezi en kısa sürede marketlerde stokların yeniden normale dönmesi için çalışıldığını duyurdu.

Bulunduğum şehir Saint Petersburg’da Belediye başkanı ki Rusya Federasyonunda Belediye başkanı Vali gibidir, halkın greçka bulunamıyor şikayetleri üzerine marketleri denetlemeye çıktı. Denetlemelerde sadece Greçka değil bir çok ürünün raflarda bulunamadığını gören Belediye başkanı Aleksander Beglov, marketlerin en kısa sürede ürün tedarik problemini gidereceklerini söyledi.

https://78.ru/player/TWVkaWFGaWxlOjVlNzFlMzVkYmViMDkyMDAxNjM3Zjc4Zg==

rusya greçka karaborsa
rusya greçka karaborsa

Öte yandan Rusya’nın en popüler ikinci el alışveriş sitesi olan Avito’da, insanlar ellerindeki Greçka paketlerini 3000 Ruble yani yaklaşık 260 Tl den satışa çıkardılar. Ciddi ciddi paket paket satış yapanlarda var, işi şakaya alanda.

FFP2 Tipi tıbbi Maskeyi kara borsa fiyattan satanlara yavaş yavaş alışmaya başlamıştık ki Greçkanın kara borsaya düşmesi bizi yıktı 🙂

Bu arada bir kilo Greçka Ortalama 60 Ruble yani 5,2 Tl civarında satılıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: