Rusya Günlüklerim

Koronavirüs Nedeniyle İş Dünyası Evden Vardiyalı Çalışma Düzenine Geçiyor

Merhaba, Rusya’da ve Türkiye’de Koronavirüsün(COVID-19) etkileri iyice artıyor, artan enfekte insan sayısı Bütün Dünyada ve Avrupada kaygı verici durumu geçeli çok oldu.

Virüsün etkileri ekonomik kuralları domine edici bir hal almışken hem Türkiye’de Hemde Rusya’da iş dünyası Home Office moduna geçiyor.

Home Office Çalışmak
Home Office Çalışmak

Çok uluslu şirketler çalışanlarını COVID-19 virüsünden korumak için çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar. Bu önlemlerden başlıcası tüm çalışanları bir süre evlerine göndererek Home Office şeklinde çalışmalarını sağlamak. Firmalar bu sayede çalışanlarının hergün işe gelip giderken ve ofis ortamında bulundukları sırada muhtemel Koronavirüs enfeksiyon risklerinden korumuş olacaklarını düşünüyorlar. Bu sıstemin en büyük zorluğu çalışanın evde kullanabileceği ofis bileşenlerini temin etmek oluyor, en temek ofis bileşeni tabiyki Bilgisayar, dizüstü sistemle çalışan ofisler için bu oldukça kolay ama Dizayn yapan ve büyük güç tüketimi ihtiyacı olan ofisler için genelde Masaüstü çözümlerin eve taşınması gerekebiliyor. Bilgisayar kasası, monitör, ağ bileşen araçları ve hatta A4 plotter.

Çalışanlarını eve gönderen şirketlerin bir kısmı bu sürevi Vardiyalı olacak şekilde revize edebiliyorlar, şu an Rusya’da bir çok şirket bu yöntemi tecih ediyor. Yine çalışan evden ama bu sefer daha kısa süreli zaman dilimlerinde çalışıyor, bir grup 7+7 gün şeklinde ev-ofis arasında değişim yaparken, diğer bir grupta 14+14 şeklinde ev-ofis değişimi yapıyor. Yani, bir ekip 7 yada 14 gün için evden çalışırken diğer grup ofiste normal düzenlerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Bu çalışma yöntemi yine dizüstü bilgisayar çalışma ortamı bulunan ofislerin eve taşınmasını kolaylaştırırken, Masaüstü çalışma düzeni bulunan ofislerin eve taşınması zorlayıcı oluyor.

Bulut Tabanlı Sistemlerin Önemi

Koronavirüs nedeniyle Home Office şeklinde çalışma düzenine geçen firmalar için Bulut Tabanlı sistemlerin önemi bir kez daha ön plana çıktı.

Bulut tabanlı sistemler
Bulut tabanlı sistemler

Bir yanda dizüstünü çantaya koyup evine götüren çalışanlar, diğer yanda koca masaüstü bilgisayar kasasını zar zor taşıyıp evine götürenler, hepsi için ortak problem şirketlerinin Software sistemine güvenli şekilde ulaşmak.

Şu an çok uluslu kurumsal firmaların en büyük derdi çalışanlarının Çevrim içi ortak Ağa güvenle bağlanabilmelerini sağlamak. Bulut Tabanlı sistemleri önceden tercih etmiş olan firmaların şu an çok büyük bir konfor içinde olduklarını tahmin etmek hiç de zor değil.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: