Rusya Günlüklerim

Rusya’da Enfekte Olan Koronavirüs Vakası 93 Kişiye Yükseldi

Merhaba, Çin’den bütün Dünyaya yayılan Yeni Tip Koronavirüsene karşı ilk ve en etkili önlemleri alan ülke olan Rusya’da COVID19 Salgını ne aşamada bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Şu an 93 covid19 vakası bulunuyor, Rusya’da tıpkı Türkiye’deki gibi covid19 vakaları hızla artıyor, sadece bugün 30 yeni vaka bildirildi, koronavirüs hastalığına enfekte kişilerin neredeyse tamamı Avrupa’dan Rusya’ya gelenler tarafından oluşturuluyor.

Geçen hafta enfekte hasta sayısı 66 olmuştu, bu vakalardan 3 tanesi virüse karşı bağışıklık kazanarak iyileşmişti. Bugün 30 yeni vaka ile birlikte şu an 93 Vaka enfekte durumda, 2 binin üzerinde karantina devam ediyor.

Koronavirus nedeniyle maske takilan heykel Rusya
Koronavirus nedeniyle maske takilan heykel Rusya

Rusya Federasyonu virüsü ulasal çapta tehdit olarak teyit etti ve şuan bir dizi acil tedbirler alarak virüsün teoplumun genelinde etkili olmaması için çalışma yürütüyorlar. Başbakan Mikhail Mishustin bir kaç gün evvel yeni bir tasarıyı onayladı; buna göre Koronavirüs şüphesiyle Karantina altında bulunan vatandaşlara maddi olarak ödeme yapılacak. Halkı tedirgin etmeden önlemleri hayata geçirmeye çalışıyorlar ama son zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla Rus Halkı içten içe bir panik havasına bürünmüş durumda.

Market ve Eczane alışverişleri bunu gösteriyor. Türkiye’de kine benzer şekilde market rafları bazı ürünlerde hızla boşalıyor.

Bugün alınan bir kararla Rusya, Beyaz Rusya ile sınırlarını kapattı, Her ülke ile sınırlar zaten kapatılıyor ne var bunda derseniz; Özellikle son zamanlarda Beyaz Rusya, Rusya’nın bir Oblastı(Eyaleti) gibiydi. Beyaz Rusya’nın Rusya Federasyonun katılması an meselesiydi.

Covid 19 Russia
Covid 19 Russia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: