Rusya Günlüklerim

Mediko-Ekonomik Virüs Covid19

Dünya Tarihinde bir ilk yaşanıyor, bir Virüs bütün insanlığın sadece sağlığını tehdit etmekle kalmayıp, dünyanın bütün ekonomilerini de alt üst ediyor. Dünyada ki bütün borsalar eksi değerlere gidiyor, küresel ekonomik ve ticari düzenimiz gözümüzün önünde yerle yeksan oluyor.

Bunların hepsi gözle görülemeyen bir virüs sebebiyle. Koronavirüsü(covid19) sanki insanlığımıza saldırıyor ve bizi bitirmeye de kararlı gibi.

Sadece bugün Rus rublesi %2,48 değer kaybetti, zaten virüs öncesi kötü giden ekonomi virüsün etkilerinide hissetmeye başmaşıtı ki peşi sıra Petrol krizi başladı, Rusya şu an hem Batının ambargolarını, hem Küresel bir ekonomik durgunluğu, Coronovirüs salgınıyla birlikte baş gösteren Petrol savaşlarının getirdiği düşük Neft(Petrol) fiyatlarıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Virüsün ilk etkisi Çin’in Arz gücünü Talebi karşılayamaz şekilde aşağı çekmek oldu, yüz milyonlarca Çin’li evine hapsoldu. Peşi sıra Çin’in üretim gücünden yararlanan Global markaların üretim kapasitesi düştü ve yine Arz sıkıntısı meydana gelmiş oldu.

Bütün dünyada Arz-Talep düzeni bozuldu.

Koronavirüsün talepteki büyük etkileri, bütün dünya ülkelerinin büyümelerini kalıcı bir biçimde aşağı yönde ekileyecek gibi görünüyor.

Koronavirüs, el bombası gibi olan dünya ekonomisinin pimini çekmiş olabilir.

Koronavirüs salgından korunmak için evlerinde oturup tüketmeyen insan kitleleri nedeniyle, başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomiler kesinlikle zarar görecektir. Normalde deprem, kasırga gibi doğal felaketlerde sadece olayın vurduğu yerler etkilenirken, yaşadığımız koronavirüs salgının etkileri, ülke ve bölge farketmeksizin Küresel bir biçimde bütün dünyaya yayılmış durumda.

Öte yandan, Bugün bir ilk yaşandı ve küresel ölçekteki yeni vaka ve ölüm sayısı Çin’i geride bıraktı. Artık Çin toparlanırken dünyanın geri kalanı yeni yeni hasta olmaya başlamış gibi görünüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin salgın izleme haritasına göre dünya çapındaki enfeksiyon sayısı 87 bini geçti. Bu, Çin’de bu sabah itibarıyla 80 bin 860 olarak ölçüldü. Çin’deki ölümlü vakalar ise 3 bin 208 olurken, dünya genelinde bu sayı 3 bin 241’e yükseldi.

koronavirüs hangi şehirlerde
koronavirüs hangi şehirlerde

Harita, virüsün merkez üssü Çin dışındaki vakaların dramatik bir şekilde arttığını ortaya koydu. Çin dışında salgından en çok etkilenen ülke olan İtalya’da vaka sayısı 24 bin 747’ye yükseldi. Salgın nedeniyle ülkedeki can kaybı 1800’ü geçti. İtalya’yı 13 bin 938 vaka ve 724 ölümle İran izledi.

Salgının en çok etkilediği diğer ülkeler 8 bin 162 vakayla Güney Kore, 7 bin 844 ile İspanya, 5 bin 813 ile Almanya ve 5 bin 437 ile Fransa oldu.

Dünya çapında doğrulanmış vaka sayısı 169 bin 387 olarak açıklandı. Toplamda 6 bin 513 kişi yaşamını yitirirken, iyileşenlerin sayısı ise 77 bin 257 olarak belirlendi.

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: