Rusya Günlüklerim

Koronavirüs Vakaları Rusya’da 46 Adete Ulaştı. Artık Çocuğumuzu Okula Göndermeyeceğiz.

Merhaba, Koroanvirüs vakaları bütün dünyada hızla artarken, en büyük sıkıntıyı Çin’den sonra Avrupa çekecek gibi görünüyor.

Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde bugün 1 yeni vaka bildirilirken, Bugün Rusya genelinde 11 yeni vaka ile toplamda 46 Koronavirüs enfekte vakası teyit edilmiş oldu.

Koronavirüs Türkiye
Koronavirüs Türkiye Rusya

Yaşasığım şehir olan Petersburg’da, geçen hafta İtalya’dan gelen bir üniversite öğrencisinde Koronavirüs tespit edilmiş ve öğrencinin kaldığı Obşejit yani Yurt içindeki 800 kişiyle birlikte karantina altına alınmıştı. Ailecek biz bu olaydan son derece endişelenmiştik zira bizimde bulunduğumuz Rayon’da (bölge) Rusya’nın en meşhur uluslararası Üniversitesi St.Petersburg Poliytechnic’in Obşejitleri bulunuyor ve vur Yurtlarda binlerce yerli ve yabancı öğrenci aynı anda barınmakta.

Şu an Rusya’da okullar tatil edilmedi, Türkiye’de iki Koronavirüs vakası olmasına rağmen bütün okullar tatil edildi. Umarım Rusya’da da en azından Üniversiteler tatil edilir.

Kızım Lara, ana okuluna gidiyor, okul öncesi eğitim kurumları halen açıklar, bu okullarda herhangi bir vaka yok, daha doğrusu bizim duyduğumuz yok. Bizde ailecek endişelenmeye başladık, çevremizdeki bir çok aile çocuklarını okula tedbir amaçlı göndermemeye başladılar. Böyle devam ederse sanırım bizde tedbir olarak göndermeyeceğiz, Koronavirüs çocuklara etki etmesede çocukların eğitiminde görev alan eğitmenlerin bu virüse enfekte olmaları en büyük kabusumuz olur. Zira Rusya’da, okul öncesi eğitim kurumlarında genelde 50 Yaşın üzerinde ve emekliliği çoktan geçmiş insanlar çalışıyor, yani en büyük risk grubunda olanlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: