Rusya Günlüklerim

Rusya’da Koronavirüs, Petrol Fiyatları Derken Yeni Kriz Keneler!

Merhaba, Koronavirüsün etkisi tüm Dünya’da olduğu gibi Rusya’da da devam ediyor. Rusya’da şu ana kadar 20 teyit edilmiş Koronavirüs vakası var, yaklaşık 2 bin kişide karantina altında tutuluyor.

Rusya için gündem Koronavirüsten aşırı düşen Brent Petrol fiyatlarına dönmüştü, dün Rusya Maliye Bakanı ülkenin düşük petrol fiyatlarına hazırlıklı olduğunu açıkladı ki eldeki döviz rezervi bir yere kadar idare edecek gibi ama kimse uzun yıllar boyunca zararına petrol üretimi yapmayı göze almaz.

Eninde sonunda Rusya, düşük petrol fiyatını yükseltmek için harekete geçecek. Fiyatları nasıl yükseltecek bunu yakında yazacağım.

Rusya Keneler
Rusya Keneler

Ruslar düşük petrol fiyatlarına tam alışıyordu ki bu seferde Kene krizi patladı. Rusya’nın büyük şehirlerinde çok sayıda yeşillik ve parklar vardır, burayı bilenler bilir Rusya park-bahçe konusunda oldukça zengindir. Sıkıntıda bu alanlarda çıktı, havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle Keneler beklenenden 2-3 ay daha erken uyandılar, bir çok park alanından Kene ısırması vakası bildirildi, zaten Koronavirüs yüzünden oldukça tedirgin olan Halk, artan kene vakalarıyla yeniden bir panik havasına büründü.

Rusya Kene Krizi
Rusya Kene Krizi

Yetkililer, Kenelerin erken uyandığını ve insanlardan çok dikkatli olmalarını istiyor, her kenenin bulaşıcı hastalık taşımadığı ama bir kenenin hastalık taşıyıp taşımadığına ancak Laboratuvar ortamında bakılabileceğini bu nedenle keneleri kendilerinin değil, doktor kontrolünde müdehale etmeleri konusunda uyarıyorlar.

Kenelerden nasıl korunulur?

Sonuçta Rusya’da erken başlayan Kene problemi, ülkemiz Türkiye’ içinde geçerli olabilir, Türkiye’de şu an havalar mevsim normallerinde seyrediyor fakat önümüz yaz, bizde elimizden geldiğince Kenelere dikkat etmeliyiz. Tedbiri elden bırakmamak lazım…

Kene ile nasıl mücade edibiliriz; açık havada kapalı kıyafetler giymeli ve dışarda gezdikten sonra vücudumuzu kene var mı diye dikkatlice kontrol etmeliyiz. Özel bir takım koruyucu jel ve spreyleride kullanmakta fayda var tabiyki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: