Rusya Günlüklerim

Türkiye’de Koronavirüs var mı?

Merhaba, evvelki şu yazımda Yeni tip Koronavirüs vakalarına karşı Türkiye Rusya’yı bazı konularda örnek alabilir diye yazmıştım.

Artık işler değişti, Rusya’da bugün itibariyle resmi Koronavirüs vakası 20 kişi olarak teyit edildi. Türkiye’de ise çok şükür henüz Koronavirüs vakası yok.

Türkiye Koronavirüs haritası
Türkiye Koronavirüs var mı?

Türkiye’nin Koronavirüs mücadelesinde herhangi bir ülkeyi örnek almasına gerek yok, tam tersi Koronavirüs ile mücadele eden bütün ülkelerin Türkiye’yi örnek alması gerekiyor.

Ülkemiz son durumda, Virüs mücadelesini etkin bir şekilde yapıyor gözüküyor. Çevremizdeki bütün komşularımız virüsün yayılmasını durdrumak için uğraşırken bizim ülkemiz virüsün ülkeye girmemesi yönünde mücadelesine etkin bir şekilde devam ediyor.

Koronavirüs salgini Türkiye
Koronavirüs salgini Türkiye’de var mı?

Türkiye’de Sağlık Bakanalığı 2 binin üzerinde vakada Koronavirüs Enfeksiyoni taraması yapıldı ama hiç birinde Pozitif çıkmadı diyor.

Tam zamanında İran-Türkiye sınırınında kapatılması virüsün Türkiye’ye girişini önlemiş olabilir, Avrupadan ülkemize halen gelişlerin olması ve önümüzde Turizm sezonunun olması endişelerimizi arttırmıyor değil.

Koronavirüs Türkiye
Koronavirüs Türkiye Çin’den tahliye edilen vatandaşlar.

Maalesef ki, Ülkemizde Coronavirüs çıksa zil takıp oynayacak bir kitle var. Maç sonucu bekler gibi her saat başı Twit atan, orada çıktı burada niye çıkmadı diye hayıflanan kesime şimdi de yabancılar katıldı. Twitter üzerinden bir çok ünlü Rus hesap, “Türkiye’nin çevresinde virüs var ama orada yok, kesin Koronavirüs vakalarını saklıyor” şeklinde twit atmaya başladı. Özellikle bazı hesapların yazdığı bu tarz twitlere ben kendim cevap vemreye çalışıyorum, demekki bu “yokluk psikolojisi” her halkın geninde var.

Koronavirüs çıkınca “ohh tamam Türkiy’de de çıkmış” deyip bir sigara yakacak kitleyi Allah’a havale ediyorum.

Avrupa’da özelliklede İtalya’da hızla yayılmaya devam eden yeni tip Koronavirüs vakaları endişe verici boyut kazandı. İtalya dün ülke içindeki seyahatleri kısıtladı, orada yaşayan insanların ne tür sıkıntılar içinde olduklarını sosyal medyadan görebiliyoruz.

Koronavirüs ilk yayılmaya başladığında tedbir alamayan ülkelerin bugün Virüsün ülke içinde daha fazla insana bulaşmaması için verdikleri çaba çok daha büyük.

Umarım, Koronavirüs havaların ısınmasıyla birlikte hızla etkisini kaybeder ve Türkiye’ye hiçbir zaman sıçramaz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: