Rusya Günlüklerim

Rusya Ekonomisi Batıyor mu?

Merhaba, 8 Mart 2020 Gecesi OPEC ülkeleri arasında yapılan anlaşmanın bozulması üzerine Brent Petrol fiyatı bir anda %30 civarında değer kaybeti… 12 Ocak 2020 günü 61 Ruble olan dolar kuru, Brent Petrol fiyatının 33 Dolara düşmesi sonucu 9 Mart 2020 gecesi 75 Rublelere kadar çıktı.

Brent oil price March 2020
Brent oil price March 2020

Bugün piyasaların açılmasıyla birlikte Dolar Ruble kuru 72,9 seviyelerinde seyrediyor. Rusya Merkez bankası duruma müdehale ederek SWAP borsasındaki işlemleri kısıtladı, dün gece piyasaya 5 Milyar dolar para şarj eden Merkez bankası doların ateşini düşürmeye çalışıyor.

Dollar Ruble Conversion march 2020
Dollar Ruble Conversion march 2020

Bugün Rusya Moskova Borsası açılışta dolar kurunu 72,21 olarak teyit etmişe benziyor. Gün içinde Brent Petrol fiyatındaki düşüşler yakından takip edilecek.

Rusya Batıyor mu?

Bu konu, Rusya’da yaşayan biz Türkleri’de yakından ilgilendiriyor. Petroldeki oynaklık Rusya ekonomisini doğrudan etkilediği gibi bizim ekonomimizi de doğrudan etkiliyor. Özellikle, çok uluslu Türk şirketleri ve bu şirketlerde çalışanlar işlerinin durması riskiyle doğrudan karşı karşıya kalıyorlar. 2015 Uçak krizi ve sonrasında 2016 yılında benzer bir Devalüasyon ile mücadele etmek zorunda kalmıştık, bir çok Türk firması işlerini kaybetmiş, bir çok Türk expat ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Yeniden bir ekonomik kriz ortamı aynı endişelerin oluşmasına neden oluyor, Ruysa ekonomisindeki daralmalar Türk iş ve ticaret çevrelerinide etkiliyor.

Petrol fiyatlari Rusya
Petrol fiyatlari Rusya

Türkiye’de bir çok kişi ki bunların bir çoğu Araştırmacı-analist-vs. sıfatlar kullanıyorlar, bu kişiler çok sığ fikirler ile Analiz adı altında makaleler yayınlıyorlar. Yayınladıkları Analizlere baktığımızda, tamamen popülist bir yaklaşımla yazıldıklarını görüyoruz; “Rusya batıyor” – “Rus ekonomisi çökecek” – “bakın ben demiştim Rusya batacak” – “Amerika Rusya’nın canına okuyor” vs. Bakın bunların hepsi popülist yaklaşımlar, Rusya’ya bir kere olsun gelip burada halk ne yer ne içer bakmayan, Rusya hakkında hiç bir fikri olmayan ve ayakları yere basan tarafsız anliz yerine tamamen kulaktan dolma analiz kasan bu tipleri Lütfen kale almayınız.

Rusya, Türkiye dahil çevresindeki bütün ülkelerle girift ticari münasebeti olan bir ülkedir, Türkiye’nin en büyük firmaları Rusya’da büyük işler yapmaktadır, Rusya’nın ekonomik canlılığı Türkiye’nin ekonomisine olumlu etkiler sağlamakta. Fakirleşmiş, ekonomisi daralmış ve krize girmiş bir Rusya Türk ekonomisinede olumsuz yönde etki edecektir.

Sadece geçen yıl, Türk İnşaat Taahhüt firmalarımızın Rusya’da aldığı iş büyüklüğü 2 Milyar dolardır. Son 10 yılda yaklaşık 50 Milyar dolarlık iş yapılmış sadece İnşaat sektöründe. Şuan yürümekte olan işleride katarsak Türk firmaları aynı anda 6 Milyar dolar iş büyüklüğünü yürütüyorlar.

Geçtiğimiz yıl proje büyüklüklerine göre en fazla iş alınan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Katar, Kuveyt, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, Macaristan ve Sırbistan. Bunlar içinde lider pazar Rusya’da 6,1 milyar Dolar büyüklüğünde toplam 56 proje üstlenilirken, 1,2 milyar Dolar tutarında 7 proje ile Katar ve 1 milyar Dolar tutarında 8 projeyle ile Kuveyt izliyor.

Rusyadaki Türk inşaat Firmaları
Rusya’da ki Türk inşaat Firmaları

Sadece inaşaat değil, diğer sektörlerin hemen tamamında iyi işler yapıyoruz.

Sözün özü; Türkiye’nin faydasına ve yararına olan, Türkiye’nin çıkarlarını gözeten, uyumlu bir partner olabilecek, hali vakti yerinde bir Rusya’dır. Yoksa; fakir ve düşkün bir Rusya Türkiye’ye, hem ekonomik hemde stratejik açıdan hiçbir fayda sağlamaz.

Rusya’dan Sevgilerle.

Hoşçakalın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: