Rusya Günlüklerim

Türkiye-Suriye Ateşkesi Rusya’da Nasıl Karşılandı.

Merhaba, 5 Mart Akşamı Moskova’da Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin’in başkanlığında gerçekleşen toplantı sonrası alınan İdlib Ateşkeş kararını hepimiz olumlu karşıladık, beklediğimiz; akan kanın durması ve o bölgenin normalleşmesinin sağlanmasıydı. Genel manada bu anlaşmayla Ateşkesin yanı sıra İdlib’te güvenli bölgenin tesis edilmesi de sağlanmış olundu.

Ben bu görüşmeyi canlı olarak takip etmeye çalıştım, başbaşa görüşmenin ardından yapılan toplu görüşmelerde dışarıya hiçbir bilgi verilmedi.

Türkiye Rusya İdlib Ateşkes Antlaşması
Türkiye Rusya İdlib Ateşkes Antlaşması

Görüşmenin bitmesiyle birlikte bütün dünya basını gözünü yapılacak sonuç açıklamasına çevirdi, bir ülkenin basını hariç! Hangi ülke mi? Rusya tabi ki; devletin resmi televizyon kanallarının hiç biri basın açıklamasını canlı vermedi, altyazı dahi geçmediler. Normal Şartlarda, saat 20:00 civarında bütün Rus televizyon kanalları ana haber bültenine başlar ve pryamoy efir yani canlı yayın yapılacak bir olay olursa hiç çekinmeden canlı yayına geçerlerdi ama bu sefer öyle olmadı, devlet kanalları Rassiya 1 dahil olmak üzere bir çok devlet kanalı canlı yayın yapmadılar. Sadece Kremlin’e yakın TV kanalları canlı yayındaydılar.

Rusya Turkiye İdlib Ateşkes Antlaşması
Rusya Turkiye İdlib Ateşkes Antlaşması

İzvestiya, antlaşmayı bir başarı olarak yorumlarken, online haber sitesinde açıklamaları yayınlanan bazı Duma yetklililerin açıklamalarında; “bu antlaşma metni net bir sonuç getirmesede ateşkesin sağlanması büyük bir başarıdır” şeklinde oldu.

Kommersant, karara bağlanan antlaşmayı, “Anlaşılan Türk başkan R.T. Erdoğan, Rusya’ya domates satmaya devam etmek istiyor” şeklinde gördü.

Ayrıca Kommersant, web sitesinde; “Rusya, Türkiye ile nasıl ilişki kurmalıdır?” başlıklı bir antek açarak, “Çıkarlarımızı savunarak” – “Uzlaşarak” ve “Ne olursa olsun, yeterki tatil yerleri kapanmasın” şeklinde 3 maddeyi oylamaya sundu.

Kommersant Anketi: “Rusya, Türkiye ile nasıl ilişki kurmalıdır” Sonuçlar.

Anket sonuçlarını anlık görebilmek için tıklayın.

Rusya Basını, özellikle de Sputnik ve Ria Novosti gibi haber grupları Türkiye aleyhtarı propaganda içeren haber yapmaya devam ediyorlar.

Özellikle Türkiye’nin “bölgede istikrarsızlığa yol açacak şekilde Terör gruplarını desteklediği” Propagandasını Frekansını düşürmüş olarak olarak devam ettiriyorlar.

Rusya Türkiye Suriye savaş Haritası
Rusya Türkiye Suriye savaş Haritası

Bir kaç yıldır dillendirmedikleri bu propaganda söylemi, RT. Erdoğan’ın Ukrayna’yı ziyareti sonrası yeniden dillendirilmeye başlandı. Dünkü anlaşmada bu söylemi kesmelerini sağlamamış gibi gözüküyor.

Daha önce Blog’umda yazdığım gibi, Rusya’da; Sputnik ve RT gibi basın grupları doğrudan Kremlin’in propaganda araçları olarak görülüyor.

https://iz.ru/video/embed/983621

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: