Rusya Günlüklerim

Sputnik = Propaganda

Merhaba, Rusya’da uzun süre yaşayanlar bilir, Rus basının büyük bir kısmı SSCB’den kalan alışkanlıklarını devam ettirmektedir. Hem içeriye hem de dışarıya servis ettikleri Haberler bir filtre ve manipülsyondan geçer. Hiçbir haber bu süzgeçten geçirilmeden yayına verilmez. Özellikle Son zamanlarda Sputnik, RT gibi basın yayın organları propaganda faaliyetlerini Ülkemiz Türkiye’ye çevirmeye başlamış durumda.

Ben Sputnik için şu tabiri kullanıyorum: Alttan alta propaganda. Sputnik gibi sosyal yayın organları çağımızın yeni nesil propaganda makineleridir. Eskiden bu makineler sadece ihtiyaç olunca çalışırlardı ama günümüzde sürekli çalışıyorlar ve ihtiyaç halinde Frekans yükseltiyorlar.

Sputnik Haber Sitesi Nedir?

Aslında yukarıdaki başlığı “Sputnik Haber Sitesi midir?” diye yazacaktım vazgeçtim. Bu online websitesi hakkında daha fazla detay verip açıklama gereği duyuyorum.

Sputnik bir basın yayın organından daha fazlasıdır.

sputnik-propaganda-anasayfa
sputnik-propaganda-anasayfa-1

Sputnik, 2014 yılında kurulmuştur. Rusya’da yayın yapan en köklü basın yayın organı olan RIA Novosti’nin 2013 yılında tasfiye edilmesiyle birlikte kalan ekibin bir kısmını toplayarak, adeta RIA Novosti’nin küllerinden doğmuştur.

Sputnik’in Amacı Nedir?

Sputnik medya grubunun başkanı Dmitry Kiselyov, Sputnik‘in “nesnel bir bilgi kaynağı” olacağını söylesede, projenin gerçek yüzünü bu işten biraz anlayan bütün Rus basını aslında fark etti. Rus basını bu projenin amacını “Rus yetkililerin konumunu ilerletecek ve Kremlin’e sadık bilgilerin kaynağı olacak, hedefteki ülkelerde propaganda faaliyeti yürütecek yeni bir basın aracından başka bir şey değil” olarak yorumluyorlar. Kiselev ayrıca, “Kuşkusuz dünya çapında talep gören alternatif yorumlar sunacağız” demiş, bunun anlamıda; girdikleri ülkelerde yayın politikalarıyla, Kremlin’in işine yarayacak şekilde siyasi dengeler ile oynamak.

sputnik-propaganda-anasayfa

Sputnik’in Türkiye’de ki Amacı Nedir?

Türkiye’de yayına başladığı ilk günden itibaren çizgisini mevcut siyasi yönetimin karşısında ama aşırı tepkili olmayan, nispeten daha ortaya yakın muhalif bir çizgide konumlandırmıştır. Böylece, Türkiye’de Hükümete karşı olupta kendini elit ve okumuş olarak gören kesimin ilgisini kazanmıştır.

sputnik alttan alta propaganda putin
sputnik alttan alta propaganda putin

Bu kesimin sevip, kendi sosyal ağlarında paylaşacağı haberleri öncelemiştir. Yayınladıkları haberlerin şekli ve veriliş tarzını bakan herkes açıkça bunu görebilir.

Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle birlikte başlayan “alttan alta propaganda” faaliyeti, 24 Kasım 2015 günü Türkiye sınırlarını ihlal ederken düşürülen Rus uçağıyla iyice açığa çıkmıştır.

Yayın politikasını normal şartlarda belli bir frakansta tutan Sputnik, Türkiye Rusya gerginliklerinde ise Frekansı yükselterek Kremlin sözcüsünün bile söyleyemeyeceği sertlikte propaganda aracına dönüşmektedir.

Bunun son örnekleri 27 Şubat 2020 günü İdlib’te 35 askerimizin Şehit olması sonrasındaki tavırda da görüyoruz. İdlip’te 35 Şehidimiz sonrasında Rus medyasının Kremlin ile paralel bir şekilde bir süre sessiz kalması ve bu sırada Sputnik Türkiye ekibinin de Yeni propaganda için Kremlin’i beklediği açıkça görülmüştür. Kremlin ile birlikte Sputnik tarzı “alttan alta propaganda” faaliyetleri hızlanmış, Türkiye, Rusya’ya rağmen Suriye Rejim unsurlarını adeta biçmeye başlayınca Sputnik’te propaganda frekansını yükseltmiştir.

Haber içeriğinde kullanılan infografikler bile belli bir konuyu hedeflemektedir.

sputnik-propaganda-ak-47
sputnik-propaganda-ak-47
sputnik-propaganda-mi38t
sputnik-propaganda-mi38t

Yararlandığım Bazı Kaynaklar:

https://inosmi.ru/russia/20141112/224217593.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: