Rusya Günlüklerim

İdlib Şehitlerimiz Sonrası Rusya Kara Propagandaya Başladı!

Merhaba, dün akşam(27.02.2020) saat 21:30’da Idlib’de gerçekleşen “Rus hava saldırısı” sonucu şehitlerimiz oldu, bu saldırı haberleri Türkiye’de gündeme gelince hemen bende Rus haber kaynaklarını takip etmeye başadım, hiçbir haber kaynağı ne bir son dakika nede bir satır Twit atmadılar. Ta ki, bu sabaha karşı bütün dünya tepkisini dile getirip Türkiye’ye taziye dileklerini iletmeye başlayıncaya kadar.

Rusya’da yaşayan bir Türk gözüyle, burada konuşulan ve yazılanlarıda gözardı etmeden aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle, Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanlarını cennet olsun. Geride kalan ailelerine sabırlar versin. Acı bizim acımızdır, sineye çekmeyeceğiz ve asla unutmayacağız, kinimizin bizi yanlış hamlelere sürüklemesinede izin vermeden doğru zamanda, doğru yerde, doğru hamleleri yaparak karşılık vermemiz çok önemli.

Uzman Çavuş Güven Kurtulmuş İdlib şehidi
Uzman Çavuş Güven Kurtulmuş İdlib şehidi

Yukarıdaki satırlarda “tırnak içinde” Rus hava saldırısı demiştim, diyeceksiniz ki gün gibi meydanda ee ne var bunda. Yaklaşık 11 yıldır yaşadığım bu ülkede bir şeyi çok iyi öğrendim; Ruslar bir olayda sessiz kalıyorsa onlar o olayın içindedirler. Bir konu hakkında önce tersi açıklama yapıyorlarsa biliniz ki onların açıkladığının tam tersi gerçekleşecektir.

İşlerine gelmeyen bir olayda, karşı tarafı hedefleyen Sovyet genleriyle derhal kara propagandaya başlıyorlar. Sanki karşı tarafla hiçbir zaman görüşmeyeceklermiş gibi, en ağır hakaretleri mesnetsizce yayıyorlar, sosyal medyayıda etkin bir şekilde kullanıyorlar, karşı propagandayı önceden ön alarak etkisizleştirmenin de yollarını yapıyorlar.

idlib neresi

Bu kara propagandaların hepsi bizim sinirlerimi zıplatmak içindir, böylece hata yapmamızdan faydalanacaklar. İki dünya savaşında da sistem böyle işlemiştir.

Idlib Rusya için neden önemli?

Rusya, Suriye’de sona geldi, ne işid, ne diğer terör grupları esed ve ordusuna savaş açacak durumda değil, zaten sahada insan kalmadı, bütün yerleşim yerlerini yerle bir ettikleri için terör gruplarının kullanacakları insan kaynağıda bölgeden ayrılmış oldu, bütün problemler ortadan kalkınca Rusya’ya Suriye’de neden ihtiyaç olsun ki!

Sebep-sonuç ilişkisine bağlı şekilde Suriye’de varlık gösteren Rusya, sahadaki bütün sebepler ortadan kalkınca boşluğa düşecek varlık sebebini yitirmiş olacak. Henüz yakıp yıkmadıkları son bir yer kaldı, İdlib! Bu bölgede terör grupları var ve bunlar tamamen sivillerin içindeler.

idlib rusya

Sabah, ailesiyle yaptığı kahvaltı sonrasında silahını kapıp evden çıkan, terörist arkadaşlarıyla eylem yaptıktan sonra yine akşam, eğer ölmemişse evine geri dönen teröristleri diğer sivillerden nasıl ayırabilirsiniz? Tabiyki ayrımazsınız. İşte İdlib tüm bunların sıkışıp kaldığı yerdir. Rusya ve Suriye bu ayrımı yapmaya zaten niyetli değiller, amaçları; hava bombardımanı ile milyonlarca insanı, çoluk çocuk demeden, suçlu-masum demeden öldürüp, hayatta kalanlarınsa, Türkiye’ye göç etmesini sağlamaktır. Böylece Rusya bir süre daha bu bölgede kalmanın sebebin bulmuş olacaktır. Bu sürecide mümkün olduğunca uzun tutmaya çalışacaktır.

Idlib Türkiye için neden önemli?

Soçi Mutabakatı sonrasında üzerine düşeni yapmak için, terörist kaynayan İdlib şehrini kuşatmaya, önceden anlaşılan gözlem noktalarını kurmaya başlayan Türk ordusu bu zaman zarfında sürekli taciz saldırılarıyla yavaşlatıldı, istediği gibi hareket edemeyen ordumuzun Rusya tarafında sürekli “İdlib’te teröristleri ayrıştır” baskısına maruz bırakılması ve bununla birlikte hem rejim hemde Rusya tarafından saldırıya maruz kalması bütün bu süreci bu günlere getirdi.

Son bir kaç aydır Ordumuz, tüm saldırılara rağmen görev bölgesine erişip, anlaşılan kuşatmayı hızlandırınca Türkiye’nin İdlib’i hal edeceğini anlayan Rusya, rejimi ve haşdi-şabi güçlerini hızla İdlib’yönlendirdi. Oysa ki aynı anda, Suriye’nin doğusunda serbestçe hareket eden rejim duşmanı küçük terör grupları harektlenmiş olmasına, Güney sınırlarından İsrail Suriye ordusu ve haşdi-şabi güçlerini bombardıman etmesine rağmen oraları bırakıp, kendisiyle anlaşan ve terör örgütlerini temizlemek için güvenle bölge oluşturmaya çalışan İdbil’e saldırmayı tercih etti.

idlib turkiye

Suriye içinde rejim ve Rusya karşıtı bütün gruplar istedkileri gibi hareket ederken, sanki tek ve en büyük düşman Türkiye imiş gibi, S-400 sistemine rağmen Suriye topraklarına rahatça saldıran İsrail’e karşılık bile vermeden Türk Askerini şehid etmeyi tercih etti ve ediyor.

Türkiye İdlib’i bırakırsa ve oradan çekilirse bunun sonu, daha önce güvenli hale getirdiğimiz diğer tüm topraklardan çekilmemiz demek, yeniden evlerine dönen 1 Milyon insanın tekrar Türkiye sınırına yığılması demek, hepsi bir tarafa, rejim ve Rusya bombardımanı altına kalacak İdlib’te ki yaklaşık 5 milyon insanın Türkiye sınırına yığılması sadece göçmen sorununu değil, onları hedef alan diğer terör gruplarının Türkiye’ye de saldırması olacaktır.

Türkiye İdlib’i bırakamaz! Bırakmamalıdır. Halep’te dahil olmak üzere sınırımız boyunca en az 25-30 KM derinlikte Kuşağu kesin ve net bir şekilde kontrol altında tutmalıdır. Geri adım atmamız durumunda Suriye düzelmeyecek, aksine tam planlandığı gibi, ABD-Rusya tarafından paylaşılmış kantonların olduğu parçalanmış bir coğrafya olacaktır. Bize düşaman en az 10 yeni küçük Suriye, sınırlarımız boyunca her gün yeni bir roket saldırısı yeni bir şehit haberi, yeni bombardımanlar.

Bu kötü senaryoda en kazançlı olan ülke Rusya olacak, artık bu bölgede kalıcı olabilecek ve istediği gibi at oynatabilecek. ABD ile en küçük bir çekişmede, ufak bir kantonu onlara devrederek küçük tavizler vererek bu bölgede uzun yıllar kalmayı hedefliyor.

Biz geri adım atarsak, Güney komşumuz Suriye değil Rusya olacak, bundan emin olabilirsiniz.

Rusya Şimdi Ne Yapacak?

Rusya şimdi hiçbir Şey olmamış gibi Türkiye’yi görüşmeler, anlaşmalar, uzlaşılar vs diyerek oyalamaya devam edecek.

Taktikleri, her saldırı sonrasında telefonlaşıp Türk tarafından bilgi almak, sonrasında görüşmeler yapmak, görüşmeler sırasında sözcülere “Türk ordusu unsurlarının orada olacağı bildirilmedi” vs tarzı açıklamalar yaptıracaklar.

Askeri koordinasyon arttırma şeklinde açıklamalar eşliğinde sivil cenahtanda “Türkiye teröristlerle işbirliğini kesmeli” sözleriyle halkın ve Siyasilerimizin sinir uçlarını zıplatmaya çalışacaklar. Böylece hata yapmaya devam etmemiz beklenecek.

NATO’yu devreye sokmaya çalışırsakta bu sefer, Türk devletinin Teröristlerle ilişkisi başlıkları adı altında, bir takım videolar, ses kayıtları, belgeler vs. propagandayı uluslararası kamu oyuna mal etmeye çalışacaklar.

Elbette Bizim yapacaklarımız da var, önce Avrupa’nın bizden taraf olmasa bile Rusya’ya tepkisini artıracak hareketlerde bulunmalıyız. Bu saatten sonra Avrupa ülkeleri boynumuza atlamayacaklar, onlara Rusya’ya karşı kullanabilecekleri kozlar vermeliyiz ki Rusya ile iyice papaz olsunlar.

ABD’de Trump varken bir cacık olmaz, boşuna orayı kazanmaya çalışmakla vakit kaybetmeyelim, ABD bize Libya’da lazım.

NATO bize verse verse bir hava savunma sistemi verir, onuda Türkiye sınırları içinde kurmamızı ister öyle İdlib’e götürmek igib bir duruma izin vermezler, sıcak çatışma riskinide NATO istemeyecektir. Bir iki gemiyi Akdenize yönlendirecek, Karadeniz faaliyetlerini arttıracak “ki bunu şuan İskandinav ortakları Rusya’ya karşı cepheleştirmekte kullanıyor“.

Rusya’nın bölgede kara gücünü(Suriye Rejimi, Rejim taraftarı teröristler, İran Haşdi-şabi) bir şekilde elinden alırsak sadece hava taarruzuyla falza bir faaliyet yürütemez. Buna rağmen ısrarcı olursa bu sefer Suriye’ye asker çıkarmak isteyebilir ki bu da bizim işimize gelmez, tüm bu senaryoyu yok edecek şey en başta NATO gücünün Hava-deniz-kara şeklinde bu bölgeye Rusya’dan çok önce inmesi olabilir.

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: