Rusya Günlüklerim

Koronavirüs COVID-19 Türkiye’yi Kuşatıyor.

Merhaba, Çin'in Whuan Şehrinde ortaya çıkan Coronavirüs (covid-19) maalesef ki etkili olmaya devam ediyor. Çin'de ölü sayısı bugün itibariyle 2 bin 801’e çıktı, İran'da 3 kişi daha hayatını kaybetti. ABD'de ise bir kişide ilk kez 'kaynağı belirsiz' yani nereden geldiği belli olmayan Covid-19 tespit edildi. Bu kişi ülke dışına hiç çıkmamış ve koronavirüslü kimse ile yan yana dahi gelmemiş olmasına rağmen covid-19 virüsüne enfekte olmuş.

Merhaba, Çin’in Whuan Şehrinde ortaya çıkan Coronavirüs (covid-19) maalesef ki etkili olmaya devam ediyor. Çin’de ölü sayısı bugün itibariyle 2 bin 801’e çıktı, İran’da 3 kişi daha hayatını kaybetti. ABD’de ise bir kişide ilk kez ‘kaynağı belirsiz’ yani nereden geldiği belli olmayan Covid-19 tespit edildi. Bu kişi ülke dışına hiç çıkmamış ve koronavirüslü kimse ile yan yana dahi gelmemiş olmasına rağmen covid-19 virüsüne enfekte olmuş.

Coronavirus Türkiyeyi kuşatıyor
Türkiye çevresindeki Coronavirus bulaşan ülkeler

Bu kadar aksiyon ve sıkıntı yetmezmiş gibi birde çevremizdeki ülkerde yayılan virüs adeta Ülkemizi kuşatıyor… İran, Irak ve Yunanistan’dan sonra Türkiye’nin bir komşusunda daha Coronavirüs (covid-19) tespit edildi, Virüs Gürcistan’a da sıçradı. Suudi Arabistan, koronavirüs salgını nedeniyle tüm umre ziyaretlerini iptal etti, ki bu Hac sezonuna kadar devam ederse Hac organizasyonlarınında iptaline sebep olabilir.

İngiltere hükümetinin raporuna dayandırılan bir habere göre, salgın yalnızca Birleşik Krallık’ta yarım milyon insanın ölümüne yol açabilir.

Coronavirus Rusya’ya yayıldı mı?

Gelelim Rusya’ya; dün yayınlanan haberlerde şuan için Rusya’da COVID-19 bulaşan resmi 3 vaka var. Bunlar ülkenin çeşitli şehirlerinde karantina altındalar, bu şehirler hangileri özellikle gizleniyor. Bu üç hasta, Japonya’nın Yokohama Limanına yanaşmışken Coronavirüs tepit edilen Diamond Princess Cruise Gemisinden tahliye edilen Rusya vatandaşları. Tahliye sırasında her hangi bir tanı koyulamamıştı, önlem olarak karantinaya alınmışlardı ve karantina sırasında covid-19 virüsüne enfekte oldukları tespit edildi.

Diamond Princess Cruise Ship
Diamond Princess Cruise Ship

Böylece Rusya’da Koronavirüs bulaşan ülkeler haritasına dahil olmuş oldu. Bir başka habere göre şu an Rusya’da en az 100 kişi karantina altında, resmi olarak bu karantilar hakkında hiçbir bilgi verilmiyor.

Rusya’nın Çin sınırına yakın şehirlerinde okulların tatil edildi, bu şehirlerde daha önce alınan kararla halkın maske takması zorunlu hale getirilmişti. Rusya’nın, koronavirüs vakalarını şeffaf bir şekilde kendi halkı ve dünya kamuoyu ile paylaşacağını açıkçası düşünmüyorum.

Şuan Yaşadığım şehir olan St.Petersburg’da insanlar virüs riski yokmuş gibi hiçbir endişe duymadan hayatlarına devam ediyorlar. Rus İnsanının virüs konusuna aşırı duyarsız kalması bende stres yapıyor. Virüsün yayılmasından çok beni bu insanların vurdum duymazlığı korkutuyor. Devlet organlarınında halkın genelinden ayrılır tarafı yok, ne bir bilgilendirme, ne bir yönlendirme, hiç bir aktivite yok. Rusya-Çin sınırında olup bitenleri bile kişisel bloglardan yerel haber sitelerinden öğreniyoruz. Ulusal basın ölü taklidi yapıyor.

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: