Rusya Günlüklerim

Slavyanların “Nevruz’u” Maslenitsa Başladı!

Petersburg-gece

Merhaba, Bugün St. Petersburg’da “her zaman” olduğu gibi soğuk( “0” Derece) ve gri bulutlarla kaplı bir gün 🙂 acınası bir iklimimiz var. Şikayetçi değilim zira burası benim memleketim Düzce’nin havasına benziyor, tek farkı Düzce’de yılın en az 6 ayında günlük güneşlik sıcak bir hava var iken burada yılın 18 günü, evet sadece 18 tam gün güneşli geçiyor. 2019 yılında tam güneşli gün sayısı sadece 18 gün olarak ölçüldü, 2019 yılı rekorların yılı oldu, hem Rusya için hemde St.Petersburg için.

petersburg

Örneğin; en sıcak gün olması gereken 28 Ağustos’ta, Peter’de iklimin ölçülmeye başlamasından(1700 lerin sonu) bu güne kadar kayda geçen en soğuk yaz günü olarak tarihe geçti. En soğuk gün olması gereken şu günlerde ise en sıcak Şubat aylarını yaşıyoruz. İklim rekorları bu yılda kırılmaya devam edecek gibi, sanırım 50-100 yıl sonra buralarda iklim ılıman olacak. Yakınlarda bir iki donmuş toprak parçası satın alayımda torunlara kalsın. 🙂

krep-blinchik

Neyse, gelelim Maslenitsa’ya – Salvyan Irkların en eski ve geleneksel Bayramlarından biridir. Aslında benim öğrendiğim kadarıyla bu bir bayram değil eğlenceli etkinlik olarak kutlanıyor. Krep yani rusçasıyla Blinchik başta olmak üzere unlu ve sütlü ürünlerin pişirilip yendiği ve bunun bir eğlence eşliğinde yapıldığı bir bayram.

Her yılın Şubat ayının son haftasında, bütün hafta boyunca kutlanan bir etkinliktir. Petersburg’da genelde önceden organize edilmiş kutlama alanlarında festivaller şeklinde kutlanıyor, hem turistlerin göreceği hemde toplu halde Rusların da bulanabileceği etkinlikler düzenleniyor.

maslenitsa_rusya_blinchiki

Etkinliklerde, krep ve diğer unlu-sütlü mamüller dağıtılıyor, tabiyki siz kendi yaptığınız krepleri yanınızda getirip yiyebilirsiniz veya buradan satın alabilirsiniz, bizdeki gibi bedava dağıtılan birşey yok yani. 🙂 O tarz imece usulü yapılıp sonrada bedava dağıtılıp herkesin toplu halde yediği bayramlar sadece bizim gibi Halklarda var.

maslenitsa_rusya_blinchik
maslenitsa_rusya-kukla

Şarkılar eşliğinde geleneksel kıyafetli insaların dans ettiği etkinliklerde mutlaka bir kukla oluyor ve sonrasında bu kukla yakılarak çevresinde dansa devam ediliyor. Bu ritüel bana bu bayramın Slavyan ırkına Şaman inanışlarından geçmiş olabileceği izlenmi verdi. Ateş üzerinden atlamak, ekmek ikramı, baharın gelişini kutlamak gibi eğlencelerde bizim kültürümüzdeki Nevruz kutlamalarına çok benziyor.

Maslenitsa’da (Масленица), bir hafta boyunca süren etkinlikler günlere bölünmüş, Pazartesi’den Pazar’a kadar 7 gün için aşağıdaki gibi etkinlikler ayrıştırılmış.

Rusya Nevruz

Pazartesi; (Понедельник — встреча) Buluşma günü.
Salı; (Вторник — заигрыши) Şakalaşma günü.
Çarşamba; (Среда — лакомк) Davet günü, krepler için hazırlık.
Perşembe; (Четверг — разгул) Eğlence için hazırlık, Hareket günü.
Cuma; (Пятница — тёщины вечёрки) Yemek hazırlıklarının tamamlanıp Kreplerin pişirilme günü.
Cumartesi; (Суббота — золовкины посиделки) Bütün kutlamaların yapıldığı gün.
Pazar; (Воскресенье — проводы) Bütün eğlencenin ve yemeklerin bittiği, insanların vedalaştığı ve İlkbahar’ın başlangıcı.

Ayrıca Maslenitsa’nın son gününde, geçen kışın yakılması yeni gelen İlkbahar’ın kutlanması inancıda var. Nevruz ile Maslenitsa arasında bence çok bir fark yok, kutlayan insanların ırkı farklı olsada kutlanan tamamen aynı.

Tekrar görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: