Rusya Günlüklerim

Türkiye’de Koronavirüs Tehlikesi!

Merhaba, Milletçe tedirgin bir vaziyette çevremizdeki ülkelerin Koronavirüs vakalarını takip etmeye çalışıyoruz. En yakınımızdaki İran ve Irak’ta Koronavirüs vakaları “peş peşe” geldi. “Peş peşe” gelmesinin sebebi olarak “bu vakalar saklandı” şeklinde uluslararası kamuoyundan bir tepki var. Özellikle İran’da durum ciddi, 43 kişinin enfekte olduğu ve 8 kişinin yaşamını yitirdiği resmi olarak açıklandı, Çin anakarasından sonra enfazla ölümün yaşandığı ülke İran oldu, Diamond Princess Cruise gemisinden ikinciliği devralmış oldu.

CORONAVIRUS-IRAN-BORDER

İran’dan ayrılıp ülkelerine dönen bir çok kişide böylece virüsü Bahreyn, Cezayir ve Mısır gibi ülkelerede taşımış oldular.

Korona virüste, Türkiye için asıl tehike Iran mı yoksa Avrupa mı?

“Bravo İran’a!” bu slogan bana ait değil, adını burada anmak istemediğim bir avrupalı blogger yazmıştı. O bunu yazarken dönüp kendi ülkesine bakmamıştır belki, ben onun yerine biraz yazayım.

İran’da ilk vakaların bir anda ve ölümlü bir şekilde çıkması herkesi şaşırtmış gibi, bir çok insan İran’ın bu vakaları sakladığını durumun sanılandan çok daha vahim olduğunu yazıyor çiziyor. Gerçeklik payı olabilir ama benim için önemli olan Türkiye’nin alacağı ve aldığı tedbirler.

Halen İran’dan Türki’ye uçak seferleri Tahran hattı üzerinden devam ediyor, üstelik bugün Tahran-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları uçağı, coronavirüs şüphesi nedeniyle Ankara Esenboğa Havaalanı’na acil iniş yaptı. 12’si Kum kentinden gelen 17 yolcuda virüs şüphesi varmış. Uçakta bulunan 134 yolcu ve mürettabat 14 gün karantinaya alınacaklar.

Yani, kendi elimizle zorla Ülkemize İran üzerinden Coronavirüs sokmaya çalışıyoruz!

İran’da yayılıp oradan ülkemize gelecek Koronavirüs vakaları bizim için çok ciddi olacak gibi ama asil tehlike bence Avrupa‘dan gelecek. Zira önümüz yaz ve ülkemize Turistik amaçlı bir çok Avrupa ülkesinden Milyonlarca Turist akın edecek, muhtemeldir ki bu turist kitlesinin içinde SARS-CoV-2 Virüsüne enfekte kişiler bulunabilir. Ülkemiz, elinden geldiğince ülkeye giriş-çıkışları kontrol altında tutumaya çalışıyor, virüse karşı bu önlemler ne kadar yeterli bilinmez ama Havalimanlarına milyonlarca insan yığılınca kontrol mekanizmalarının yeterli olup olamayacağı daha büyük bir soru işareti.

coronavirus-italy-covid19

Ayrıca, bu problem sadece bizimle de alakalı değil, her ülke kendi sınırları dahlinde elinden gelen kontrolü yapmak zorunda. Örneğin İtalya, Koronavirüs görülen yerleşim yerlerinde giriş-çıkışları sınırladı. İspanya anakarası dışındaki Kanarya Adaları’ndaki bir otelde İtalyan bir turistte koronavirüsü tesbit edildi. Bu sebeple yüzlerce turist ve otel personeline koronavirüs testi yapılıyor. Kanarya Adaları’ndaki sağlık yetkilileri “Hastaya temas edenleri kontrol ediyoruz” diye açıklama yapmışlar. İtalya’da 157 kişide Corona Virüsü görüldü, bunlardan 3’ü hayatını kaybetti, 2 Kişi de tedavi edilerek taburcu edildi.

Koronavirüs Görülen Ülkeleri Bu Haritadan Takip Edebilirsiniz.

Koronavirüs’te son durum

Dünya genelinde 79.360 bin vaka görülürken, Corona Virüsü’nden tedavi olarak kurtulan kişi sayısı 24.963 oldu. Dünya genelinde ölü sayısı 2.619’a yükselirken, son günlerde meydana gelen ölümlerin çoğu İran ve Çin’de gerçekleşti.

Global manada Virüs ile mücadeledeki etkinlik sanki yeterliymiş gibi gözüküyor, bu durumu tersine çevirecek ihtimallerde yok değil, Çin’de geçen ay Koronavirüsü olupta iyileşen eski vakalardan bazılarının yeniden Virüse enfekte oldukları bildirildi. Bu da, virüsün sürekli yapı değiştirdiğini ve bulunacak aşıların en yeni vakalarda etkili olamayabileceğini ortaya koyuyor.

En güzel gelişme; yeni enfekte olan vaka sayısının iyileşen vaka sayısının gerisinde gitmeye devam etmesi, yani iyileşen hasta sayısı artarken yeni hasta olan yasıyısı her geçen gün azalıyor.

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: