Rusya Günlüklerim

Coronavirüs Nedeniyle Türkiye, İran Sınırını Kapatabilir.

Merhaba, CoronaVirüs‘ten(COVID-19) ölenlerin sayısı hızla artarken bir kötü haber ülkemize komşu İran’dan geldi. 13 kişide Koronavirüs tespit edilirken bunlardan 4’ü öldü. Bu çok ciddi bir durum, ülkemize girişlerde mutlaka önlem alınıyordur. Bildiğim kadarıyla bütün İran sınırındaki geçişlerde herkesin ateşi ölçülüyor, havayoluyla İran’dan gelen yolcularda aynı şekilde kontrol ediliyorlar.

Koronavirus Iran
Koronavirüs riski bulunan Iran – Turkiye Sınırı

Fakat Rusya’dan da takip ettiğim kadarıyla bu önlemlerin hiçbiri virüsün yayılmasının önüne geçemiyor. Rusya, Çin ile sınırlarını kapatan ilk ülke oldu ve geçen günlerde aldığı yeni bir kararla, artık hiçbir Çin vatandaşını ülkeye almayacağını duyurdu. Bu önlemler şimdilik etkili olmuş görünüyor, Rusya’da yeni bir coronavirüs COVID-19 vakası yok.(henüz)

CORONAVIRUS-IRAN-BORDER

Bence, Ülkemizde buna benzer bir önlem almalıdır, ilk etapta kara yolu sınır kapılarını kapatmalıdır, sonrasında havayolu ile gelenleri sıkı denetim altına alamalı, en son hangi ülkeleri ziyaret ettikleri mutlaka kontrol edilmeli, virüs görülen şehirlerin yakınındaki şehirlerden gelenler kesinlikle ülkeye alınmamalıdır.

koronavirus görülen ülkeler
Bütün dünyada koronavirus görülen ülkeler

İran’da ki durum sıkı takip edilmeli virüs enfeksiyonu belli bir sayının üzerine çıktığında acilen İran’dan gelen bütün girişler yasaklanmalıdır.

Aksi durumda virüsün Ülkemize sıçramasını engelleyemeyiz. İran’a komşu sınır şehirlerimizde vatandaşların maske takmaları zorunlu hale getirilebilir, Rusya devleti Çin sınırındaki şehirlerde halen bu yönetmi uygulamaktadır. Kalabalık kitlelerin bulunduğu noktalarda ücretsiz maske dağıtılarak insanların maske takmaları teşvik edilebilir. Maskeyi hasta olmuş kişilerin değil henüz hasta olmamış sağlıklı bireylerin enfeksiyon kapmalarını engellemek için takılmaları gerektiği unutulmamalıdır. Bizim ülkemizde nedense hastalar maske takarmış gibi bir anlayış var bu yanlış.

Umarım ülkemizde hiçbir enfeksiyon görülmez.

Kalın Sağlıcakla!

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: