Rusya Günlüklerim

Rusya’da Sosyal Ağların Durumu? Yasaklar vs.

Rusya’ya geldiğim 2011 yılında, Türkiye’de BTK aracılığyla bir internet filtreleme uygulaması yeni devreye alınmış, Youtube, Blogger, Google Analystics sitelerine erişim engellenmişti.

Tabii ki bunun birden çok nedeni vardı ve ben azıcık Teknoloji bilgimle bu durumu anlayabiliyordum, tek anlayamadığım nokta Youtube’de ki bir video yüzünden bütün Youtube sitesine erişimin kapatılmasıydı, Blogger’de ki bir blog yüzünden bütün siteye erişimin engellenmesiydi. Daha bir kaç hafta öncesine kadar Wikipedia’ya erişim engeli devam ediyordu.

Ayrıca yasakların caydırıcılığı mantıklı yasaklamalar ile mümkündür, örneğin Yotube, Google Türkiye Ofisi sayesinde Türkiye’de Hukuki bir zemine kavuştu ve artık bir video yüzünden kapatılmasına gerek yok, Türk Hukukuna göre cezai müeyyide uygulayabilirsiniz. Bu güzel bir gelişme.

Ben Rusya’ya geldiğimde, Türkiye’deki gibi yasakların olmadığı bir ülke bulacağımı sanıyordum, meğerse öyle değilmiş. Zamanla burada neden bazı sosyal ağlara ve sitelere erişimin kapatıldığını anlamaya başladım. Rusya Devleti sanal alemde 3 ana konuya odaklanmış ve kurallara uymayan bütün sosyal ağlara savaş açmış durumda.

  1. Konu, Ahlaksız ve Kumar siteleri. Şimdi burada hangi siteleri kast ettiğimi anladınız(cinsel-kumar vs.), bu ağlara çocuk yaşlardaki bireylerin ulaşmaması için azami çaba sarf edliyor. Yetişkinler bu ağlara ancak VK.com ve bunun gibi bir başka açık-onaylı sosyal ağdaki bilgilerini doğrulatarak(doğum tarihi) ulaşabiliyorlar. Rusya, bu doğrulama sistemini kullanmayan bütün sitelere erişimi engellemiş durumda. Bence çok mantıklı bir filtreleme sistemi.
  2. Konu, Yasal düzeni ortadan kaldırma amacı taşıyan Siteler. Bunlar genelde otoriteye doğrudan yada dolaylı yoldan saldıran siteler, bu sitelerin içine korsan yazılım, sahtecilik, dolandırıcılık, ddos, saldırı ve hac*king yapan sitelerde giriyor. Bu sitelere erişim söz konusu bile değil. Bir zamanların en ünlü War*ez ve Torr*ent siteleri gümlemiş durumda.
  3. Konu, Sanal ortamdaki Rusya vatandaşlarına ait bilgilerin saklanmasına uymayan siteler. İşte bu benim en çok ilgimi çeken konu, aslında amacı gayet “iyi niyetli”. Örnek verelim, mesela siz Linkedin’e üye olmuş bir Rusya Federasyonu vatandaşısınız ve Rusya’da ikamet ediyorsunuz, öyleyse sizin etkileşimde bulunduğunuz her şey(yazı-resim-görsel vb.) Rusya Federasyonu sınırları içindeki bir Sunucu’da depo edilmelidir. Nasıl? Mantıklı mı? Bence mantıklı, neden derseniz; Bana ait olan benim ulaşabileceğim kontrol altında tutabileceğim bir yerde saklanır. Yakında bu mantık bütün dünyada geçerli olacak demedi demeyin.

Rusya’da Yasaklı Sosyal Ağlar/Web Siteleri

Rusya’da şuan linkedin-logo Linkedin yasaklı durumda. Sebebi; yukarıda yazdığım 3. Madde.

Bir yasaklanıp bir yasağı kaldırılan diğer bir sosyal ağ da telegram-logoTelegram… Neden kapatıldı derseniz, tabiyki yine 3. madde.

Şu günlerde Telegram açık, sanırım VK.com un eski sahibi Pavel Durov Rusya ile arasını düzelmiş olabilir.

Torr*ent sitelerinin tamamı yasaklı. Lubrisec tarzı, Rusça dilinde yayın yapan ve korsan paylaşım yapan sitelerin tamamı yasaklı ki bence bunda çok haklılar.

Rusya’da VPN servislerinin tamamı yasak, yenice çıkarmayı planladıkları bir yasa tasarısında, VPN kullandırıp bunları ağ üzerinden açık hale getirenlere hapis cezası gündemde.

Rusya’da en çok tercih edilen sosyal ağlar

Rusya'da ki En Popüler Medya Şirketleri
Rusya’da ki En Popüler Medya Şirketleri
Vkontakte-sitesi-rusya  Vkontakte, Rusya'nın en gelişmiş sosyal ağıdır. Değişik içeriklerden oluşur. İçeriğinde Videolar, resimler, gifler, hikayeler, metinler, podcast'ler ve sesler var. Genel Manada Facebook ile benzerlik gösteriyor.
instagram-logo-rusya  İnstagram, Rusya'da ki gençler arasında ve kadın kitleleri içinde son zamanlarda çok daha popüler hale gelen bir platformdur.
facebook-rusya  Facebook, Dünya'da ki tüm sosyal ağlar içinde lider ama Rusya'da 3. en popüler sosyal ağdır.
youtube rusya  Youtube, yakın zamana kadar sadece video barındırma yapılan site artık günümüzde daha fazla sosyal ağa dönüşüyor! Rusya'da da oldukça popüler olan sitenin, çocuklardan yaşlılara kadar büyük bir seyirci kitlesi var.
twitter-rusya  Twitter, Rusya'da aktif bir kitleye sahiptir, ticari ve kamusal figürler için oldukça dinamik bir platformdur. Rusya'da ki Twitter kullanıcılarının yaş ortalaması 20 ila 40 arasındadır. Bir Rus, tweet okumak ve oluşturmak için günlük ortalama 10 dakika harcamaktadır.

Rusya’da Kullanılan En Popüler Arama Motorları

Yandeks arama moturu, Rusya’da %60 lık bir paya sahip ikinci sırada tabiyki %40’la dünya devi Google var. Yandeks bildiğini gibi Rusya’nın yerel arama motorudur. Aslında sadece bir arama motoru değil tıpkı Google Alphabet gibi Sanal alemin internet devlerinden biridir.

Ben Rusya’da, Yandeks kullanıyorum, sebebi; Google’a nazaran Yandeks Rusya, Rusça veya Rusya’da bulunan bir konu hakkında çok daha doğru sonuçlar veriyor olmasıdır.

en populer arama motorlari Rusya
Rusya’da en popüler arama motorları

Özellikle Navigator uygulaması diğer bütün navigatör uygulamalarına göre oldukça popüler, hatta ben Türkiye seyahatlerimde de Yandeks Navigatör kullanıyorum, Google Maps ve Apple Maps’a nazaran çok daha detaylı ve doğru bilgiler içeriyor.

2019’da Rusya’daki en popüler sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamaları neler?

Rusya Halkları, interneti aktif ve yaygın olarak kullanıyorlar, özellikle online sipariş, online takip ve artık son zamanlarda E-Devlet uygulamalarının kullanım oranları ciddi artış gösterdi.

Alexa'ya göre 2019'da Rusya'daki en popüler sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamaları
Alexa’ya göre 2019’da Rusya’daki en popüler sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamaları

Yukarıdaki grafikte görüleceği gibi, en aktif kullanılan sosyal medya platformlarının başında Youtube var, onu yerel sosyal ağ olan Vkontakte takip ediyor.

2019’da Rusya’da en fazla arama yapılan Web sitelerinin dağılımı

Rusya’da Youtube sadece en çok ziyaret edilen site olmanın yanısıra, en çok Search yapılan site konumunda. Youtube’yi, yerel Arama motoru olan Yandeks takip ediyor.

Alexa'ya göre Rusya'daki en popüler hizmetlerin arama sorgusu dağılımı
Alexa’ya göre Rusya’daki en popüler hizmetlerin arama sorgusu dağılımı

Bu listeye bakınca anlıyoruz ki; Youtube sadece Video seyredilen bir site olmaktan çıkmış, bir şeyin Video izlemek amacıyla aratılması durumunda da lider konumda. Zaten bütün dünyada da Youtube, Google Search’den sonra, arama amaçlı ziyaret edilen ikinici en popüler site.

Dünyadaki Diğer Sosyal Ağ Yasaklayan Ülkere Kısaca Bir Gözatmak İstersek.


İran:

Facebook, Twitter ve YouTube yasaklı. (Anlık durum değişken olabilir)

Türkmenistan:

Twitter, VK, WhatsApp ve Viber tamamen yasak. (Anlık durum değişken olabilir)

Çin:

Facebook, Twitter, YouTube, Google hizmetlerinin tamamı yasak. (Anlık durum değişken olabilir)

Pakistan:

Facebook ve YouTube yasaklı. (Anlık durum değişken olabilir)

Suudi Arabistan:

YouTube ve Facebook zaman zaman engelleniyomuş, ama şuan tamamen yasak değilmiş. (Anlık durum değişken olabilir)

Mesela, Kuzey Kore’de halkın internet erişimi tamamen yasak, sadece seçkinler sıkı kontrol altında kullanabiliyorlarmış.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: