Rusya Günlüklerim

“Ben Çin’li Değilim!” Çin Vatandaşlarının Ülkeye Girişi Yasaklandı!

Merhaba, ne olduysa oldu ve Bugün Rusya Devleti, sadece Çin anakarasından gelen Çin vatandaşlarını değil, hangi vize türüyle gelirse gelsin istisnasız bütün Çin Vatandaşlarının Rusya’ya girişini yasakladı.

Üstelik bu yasak sadece Havaalanlarında değil bütün sınır kapılarında uygulanacak, Çin vatandaşları Rusya’da sadece Transit geçiş için bulunabilecekler. Artık Moskova Kızıl Meydan’da ve St.Petersburg Saray Meydanı’nda daha az Çin’li Turist göreceğiz.

Bu bloğu yazarken, “Dünya nereye doğru gidiyor” diye düşünüyorum, zira bundan 3 ay öncesine kadar Çin Devleti ile Rus Devleti stratejik ilişki anlaşmaları yapıyorlar, ekonomik ilişkilerini bütün dünyada efektif kullanilecekleri büyük bir işbirliğine çıkarmayı hedefliyorlardı. Öğrenci değişimi programı genişletilecekti vs. Derken konu bugün ki gibi bir duruma dönüştü, Çin bütün dünyadan bir şekilde izole edilirken, Rusya dünyanın geri kalanından daha agrasif bir hareket yaprak Çinlileri ülkeye almayacak.

passport control

Çin’li bir işçinin ülkeye girmesi bir tarafa, içeride olupta metroda sayahat edecek olsa yanına kimse oturmaz hale gelmiş durumda. Nereden nereye…

Hiç unutamam, 2015 yılında Türkiye-Rusya uçak düşürme krizi başladığında bizim hayatımız yine Rus makamlarınca zindan edilmişti. İnşaat sektöründeki Türk firmalarının önü kesilip, elindeki işler alınıp Çin’li firmalara veriliyordu. Türk firmalarına polis baskınları yapılırken, Türk işçilerinin kotaları iptal dilip, insanlar deport ediliyordu. Yanımızda ailemiz, kundakta bebeğimiz olduğu halde Havalimanlarındaki pasaport kontrollerinde “köpek” muamelesi görüyorduk. Özel olarak diğer gruplardan ayrılarak sıraya sokulup saatlerce kuyruklarda bekletiliyorduk, sorgulanıyorduk, o günlerde tıpkı bugün gibi bütün ceberrut yüzlerini bize göstermişlerdi.

st-petersburg-passport-control

Mazi bir an gözümün önünden geçti bugün ile o günleri kıyasladım.

Neyse, bu konuyu sonra daha detaylı yazarım.

Rusya, Çin kararını 20 Şubat tarihinden itibaren uygulamaya koyacak, ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor. FSB sınır hizmetine göre, 2019 yılında Rusya Federasyonu’na 1,5 milyon turist ve 321 bin kişi iş amaçlı toplam 2.3 milyon Çin vatandaşı giriş yapmış.

Böyle giderse Rusya ekonomisi bir kaç ay sonra bu durumdan etkilenmeye başlayacak, özellikle ucuz iş gücü sıkıntısı ve buna paralel Çin ile yürütülen ticari faaliyetlerde de ciddi düşüş bekleniyor.

Diamond Princess Cruise Gemisinde durum nedir?

İki gün önce, Diamond Princess Cruise Gemisinde ki Amerikan vatandaşları yaklaşık 400 kişi, ABD tarafından tahliye edilerek karantinaya alınmışlardı. Şuan gemideki 24 Rus vatandaşı gemideki karantina kaldırılana kadar orada kalacaklar.

Diamond Princess Cruise Japan

Gemideki enfekte hasta sayısı 450 kişiyi aşmış durumda. Gemi, Çin anakarası dışında ki en büyük hasta grubunu oluşturmaya devam ediyor.

2020 Yılı Çin’de ve Dünyada CORONAVIRUS (COVID19) Durumu

Çin'de ve dünyada Coronavirus 2020 COVID19

Aralık 2019’dan bu yana bildirilen COVID-19 koronavirüs enfeksiyonu vakaları 26 ülkeye çıktı. Çin anakarasında virüsten ölen kişi sayısı 1.8 bin, 72 binden fazla kişi enfekte durumda. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgını uluslararası ölçekte acil durum olarak kabul etmeye devam ediyor. 12 Şubat’ta DSÖ durumun dengelendiğini söylemişti, ancak salgındaki düşüş hakkında konuşmak için henüz çok erken dendi. Rusya Federasyonu’nda, COVID-19 tanısı iki kişide (Tyumen bölgesi ve Transbaikalia’da) teşhis edildi, her ikisi de Çin vatandaşıydılar ve hastaneden taburcu edildiler.

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: