Rusya Günlüklerim

Rusya’da COVID-19 Virüsü Şüphesi Bulunan Bir Bayan Hastahaneden Kaçtı.

Saint Petersburg şehrinideki Botkin Hastahanesinde kontrole giden bir yana yapılan kontrol sonucu yeni tip Corono Virüs yani COVID-19 süphesi tanısı konulmuş, hasta hızlıca özel karantina kısmına alınmış, bir fırsattan istifade edip elektronik kilitli karantina bölümünden kaçan hasta kendi Instagram hesabında hastahaneden nasıl kaçtığını anlatan videolar yayınladı.

Hastanın adı Alla İlina (Алла Ильина), 7 Şubat günü Alla evinin yakınındaki Botkin Hastahanesine kontrole gitmiş, doktor kontrolünde kendisine sağlıklı olduğu söylenmiş ama kontrol altında bir gece hastahanede kalmasının iyi olacağı söylenmiş.

Yataklı hasta bölümünde bir gaca geçiren Alla 8 Şubat günü ikinci kontrolde kendisine yeni tip Corona virüsü olan COVID-19 şüphesiyle 14 gün boyunca karantina altında kalacağı söylenmiş, Analizlerinin yeniden tetkik edilmesini isteyen Alla bu duruma itiraz etmiş.

Tüm ısrarlara rağmen Alla’yı Hastahanenin enfeksiyon bölümünde karantinaya almışlar.

Kendisinin sağlıklı olduğunu düşünen ve mutlaka hastahaneden çıkmaya karar veren Alla, bir kaçış planı yapar. Plana göre, hemşire nöbet değişimi saatinde odasından ayrılıp hemşirelerin bulunduğu bölüme geçecek, su isteme bahanesiyle hemşirelerin bir anlık dalgınlığından, hemşire kabinin arka kapısından kaçacaktır.

Kendi Instagram hesabında bütün kaçış planını video ile paylaşan Alla, neden kaçtığını şu şekilde açıklıyor; “anayasal olarak hastahaneye yatmama özgürlüğüm vardı ve bu özgürlüğümü beni elektronik kapıların olduğu bir karantina odasına tıkarak engellediler.”

Bu olayın yayılmasından sonra St.Petersburg şehrinde skandal oldu, devlet yetkilileri hastahane yönetimini amatörce davranmakla suçladılar zira karantina altına alınan bir hastanın bulunduğu odanın kapısında polis nöbet tutmak zorundaydı. Hastahane yönetimi bu olayı polise haber vermemişti.

Hastahane yönetimide boş durmayıp Alla’ya dava açtı. Alla’yı sözleşme imzalayıp hastahaneye yattığı halde hastahaneden kaçmakla suçluyorlar.

Anlayacağınız, herkes bir birini suçluyor ama bütün olay meydanda. Alla, gerçekten covid-19 vakası olsaydı ve hastahaneden yine kaçabilmiş olsaydı sonuç ne olurdu? Tam bir skandal!

Rusya’da herhangi bir Covid-19 vakası henüz yok ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor, yarın bir gün bu şekilde bir hastanın aynı davranışı sergilemesi durumunda büyük bir sıkıntının ortaya çıkacağı şimdiden belli.

Benim şahsi korkum, Rus halkı Türk halkına benziyor, en benzer noktamızda “bana bişey olmaz” durumu. Ruslarda da bu düşünce hakim, kimse salgın olurmuş olmazmış, bana bulaşırmış bulaşmazmış dikkat etmiyor. insanların kalabalık olarak bulunduğu yerlerde hijyene kimse dikkat etmiyor, en azından yeterince özen gösterilmiyor.

Umarım bu virüs salgını Rusya ve Türkiye’ye hiçbir zaman uğramaz!

Kaynak:

https://78.ru/

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: