Rusya Günlüklerim

Diamond Princess’te Cehennemi Yaşamak.

Dünyanın en güzel kruz gemilerinden biri olan Diamond Princess’te Corona virus salgını nedeniyle sıkışıp kalmak. Korona virüs haberlerinden artık çok sıkıldık ama ben ilgimi çeken konuları yazmadan duramıyorum. Yabancı haberleri tararken karşıma bu haber her çıktığında okumadan geçemiyorum, artık bir kaç satır yazmalıyım diye düşündüm.

Diamond Princess Cruise gemisi Japonya‘nın en iyi Kruz gemisi seçildi, gemi ilk seyahatine 13 mart 2004 yılında çıktı, 18 katlı ve 1337 odalı süper lükse gemi 116 bin ton ağırlığında. Şimdi gemiyi övmekle vakit kaybetmeden devam edelim.

Diamond Princess Cruise gemisi geçen hafta başlarında Tokyo‘nun güneyindeki Yokohama Limanına vardığında yaklaşık 3.700 yolcu ve mürettebatı vardı. Gemi limana ulaşmadan bir hafta önce gemide seyahat edip ayrılan Hong Konglu bir yolcuya Corona virüsü teşhisi konulmuştu, bunun üzerine Japon yetkililer limanlarına yanaşan gemide bulunan yolcu ve mürettabatı karantinaya aldılar, 4 Şubat tarihinden beri karantina altında bulunan gemide 65 yeni vaka ile birlikte toplamda 175 kişide korona virüs enfeksiyonu tesbit edildi.

Diamond Princess Cruise’da yeni teşhis edilenlerin 45’i Japon, 11’i Amerikan vatandaşıyken, kalan kısımda Avustralya, Kanada, İngiltere, Filipinler ve Ukrayna vatandaşlarından oluşuyor.

Böylece, Diamond Princess Cruise gemisi, Çin anakarası dışındaki en büyük korona virüs vakalarının toplu halde bulunduğu en büyük ikinci küme olmuş oldu. Normalde 14 günlük karantina sürecinde kalması gereken insanların içinde hasta olmayıp daha sonradan hasta olan yeni vakalar nedeniyle Japon yetkililer 14 günlük karantina süresini her yeni vakada ertelemek zorunda kalıyorlar.

Durum o kadar kötü ki; gemiye ilk çıkan sağlık görevlilerinde bile korona virüs vakası tesbit edildi. Böyle devam ederse, son hasta iyileşinceye kadar gemiden kimsenin ayrılmasına izin verilemeyeceği gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Bu ihtimal gemide sağlıklı olupta zorunlu olarak kalmak zorunda kalan insanların psikolojisini bozmuş durumda.

Öyleki; Balkonlara yazılar asan yolcular seslerini diğer insanlara duyurmaya çalışıyorlar. Gemide bulunan yolcular, ülkelerine ve devlet başkanlarına gemiden çıkabilmek için deyim yerindeyse yalvarıyorlar. 

Karantina altındaki gemide yaşanan ilaç sıkıntısı iddialarını yetkililer yalanlamıştı. Ancak yolcular balkonlarına ilaca ihtiyacımız var yazıları asmaya başladılar.

Gemide günlerdir karantina altında tutulan yolcuların kabinlerinden dışarıya çıkması ise yasak. Yolcular kabinlerindeki balkonlara çıkıp kendi imkanlarıyla yaptıkları flamaları asıyorlar. 

Gemide çalışan Binay Kumar Sarkar isimli mürettebat:
“Artık bu noktada biz de korkmaya başladık. Talebimiz mürettebat üyelerini enfekte olanlardan ayrı tutulması. Sadece ateşi 37.5 üzerine çıkan insanlar kontrol ediliyor. Japonya eğer bu durumla baş edemiyorsa lütfen diğer ülkelerden yardım talep etsin. Birleşmiş Milletler ve Hindistan hükümeti bu duruma acilen dahil olmalı ve bizi hastalardan ayırmalı. Lütfen hala hastalık bulaşmamış bizlere ve diğer insanlara yardım edin. Gemide şu an Hindistanlı 160 kabin görevlisi ve 8 yolcu bulunuyor. Yüzde 90’ımız şu an sağlıklı Hindistan Başbakanı Modi’ye yalvarıyorum, bizi evimize sağ salim gönderin” diyor.

Amerikalı yeni evli çift, Milena Basso ve Gaetano Cerullo Diamond Princess’te balayı tatili yapıyorlarmış. Çift şimdi gemiden ne zaman çıkabileceklerini dahi bilemiyor. Genç çift 2 yıl önce evlenmiş ancak gemide balayını karşılayabilmek için 2 yıl boyunca para biriktirmişler. Genç çift CNN canlı yayınına bağlanıp ABD Başkanına çağrıda bulunmuş: 
“Donald Trump bizi buradan kurtar. Bize bir uçak gönder bu gemiden çıkmak istiyoruz”.

Gemideki yolculardan Olivia Capodicasa, geminin karantinaya alındığında büyük annesiyle birlikte yolculuğunun son gecesinde olduklarını. “24 saat buradayız bütün gün tv izlemekten başka yapacak bir şeyimiz yok, yaşadıklarımız cehennem’de yaşamak gibi” ifadelerini kullanıyor.

Gemiyi işleten firmanın yaptığı açıklamada; Geminin bütün fonksiyonlarının ve mürettebatın normal şekilde göre devam ettikleri, yolcuların yemek dahil bütün ihtiyaçlarının karşılandığı, hijyene çok özen gösterildiği söylenmiş.

Siz ne dersiniz bilmem ama bence bu geminin Filmi çekilir.

Olayın kendisi çok üzücü, sağlıklı insanlar geminin içinde korona virüs kapmış diğer insanlarla kalmak zorundalar, her milletten insan var, üstelik odanızdan dışarıda çıkamıyorsunuz, adeta açık hapishane gibi.

Umarım virüsün yayılması durur ve daha fazla insan bu salgından etkilenmez.

3 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: