Rusya Günlüklerim

Rusya’da Koronavirüsü Nedeniyle Halk Tedirgin.

Merhaba, Bugün itibayile coronavirus(2019-nCoV) 1081 kişi hayatını kaybetti. 42,690 kişi Koronavirüs teşhisi ile halen tedavi altında.

KoronaVirüsün etki alanı Çin anakrası dışında da genişliyor, vaka sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 42’ye yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 oldu. Sadece son 24 saatte salgın nedeniyle 108 kişi hayatını kaybetti.

coronavirus_russia_Chelyabinsk

Rusya’da 2019-nCoV virüse enfekte vaka sayısı resmi olarak toplamda ne kadar olduğu henüz açıklanmamakla birlikte dün Rusya’nın Chelyabinsk Şehrinin Roshchino köyü sakinlerinin, köylerinde bulunan Sanatoryumun yolunu kapatmaları sonucu basına yansıyan haberlerde ilginç bilgiler ortaya çıktı, Sağlık bakanlığı bu Sanatoryuma 6 yeni virüse enfekte vakayı transfer ederken adeta “köy sankinlerine yakalandı”.

coronavirus_russia_Chelyabinsk

Köylerindeki Sanatoryuma Koronavirüs vakalarının getirildiğini önceden haber alan köy sakinleri eylem yaparak yolu kapattılar, bunun üzerine Sağlık bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı, Bakanlığın açıklamasında; 6 yeni Koronavirüs vakasının yakın olduğu için bu köydeki Sanatoryuma transfer edildikleri ve bu 6 kişinin Rusya Federasyonu vatandaşı değil Çin vatandaşı oldukları açıklandı.

Köy sakinleri Sanatoryumun Konutlara çok yakın olduğunu ve buraya getirilecek vakaların başka bir yere transfer edilmelerini istiyor. Sağlık bakanlığının bölge yetkilisi ise vatandaşlardan sağlık görevlilerinin işlerini yapmalarına engel olunmamasını istedi.

Açıkçası Devletin durumunuda anlamak lazım, halkın psikolojisinide anlamak lazım. Zor bir durum, şahsen koylülerden biride ben olsaydım aynı onların yaptığı gibi yapardım sanırım. Bu Koronavirüs salgını nedeniyle herkesin psikolojisi zorlanıyor.

Kaynak:

https://74.ru/text/health/66486382/

https://rustelegraph.ru/news/2020-02-09/zhiteli-poselka-v-chelyabinskoy-oblasti-perekryli-dorogu-v-karantinnyy-tsentr-po-borbe-s-koronavirusom-89414

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: