Autodesk Revit Türkçe Dersler

Autodesk Revit Neden Türkçe Değil?

Merhaba, Türkiye’de ve Dünyada gittikçe yaygınlaşan BIM (Building Information Modeling) yapmak için kullanadığımız programların en popülerlerinden biri olan Autodeask Revit’in “neden Türkçe dil paketi yok?” sorusuyla her zaman karşılaşıyorum. Çoğunlukla da soruyu soranın tatmin olacağı bir cevap veremiyorum.

Autodesk Revit Logo
Autodesk Revit Logo

Öncelikle, Türkçe dil paketi sorunu Revit programına özgü değil, Autodesk Organizayonun yayınladığı hiçbir yazılımda Türkçe dil seçeneği yok, sadece online çalışan versiyonlar hariç, online versiyonların hemen tamamında Türkçe dil destekleniyor.

Ülkemizde ki en popüler Yazılım lar neden Türkçe dilin desteklemez?

Aslında bu sorunun birden sebebi var, bu sebeplerden birincisi yaygın kullanılan kaçak yazılım. Autocad gibi programların orjinal kullanım sayısından 10-20 kat daha fazlası kaçak olarak kullanılıyor. Bir yazılımın çok yaygın kullanılması o yazılımı üreten firmaları dil desteği sunmaya teşvik etmez. Firmalar lisanslı kullanım değerlerine bakrlar, lisanslı kullanım o ülkedeki müşteri hedeflerini karşılıyorsa o ülkenin diline destek veririler.

2011 Yılından bu yana yaşadığım Rusya’dan bir örnek vermek isterim, buraya geldiğim ilk zamanlarda şunu farkettim; bildiğim ve kullanma şansı yakaladığım ne kadar yazılım varsa hemen hepsinin Rusça dil desteği vardı. Hatta bu programlar çok pahallı olmasına rağmen İngilizce, Almanca dilleriyle birlikte Rusça’da destekliyorlardı.

Bu beni şaşırtmıştı, nedenlerini sorgulamaya başladığımda Rusya’da ki yazılım ve kodlama yeteneklerinin buna sebep olabileceğini düşünmüştüm. Aslında tam olarak öyle değilmiş, Rusya’da resmi olarak çalışan özel kuruluşlar kullandıkları bütün programları lisanslamak zorundalar, evet aslında Türkiye’de de bu böyle ama Rusya’da ekstra olarak bireylerin lisanslı program hassasiyeti üst düzeyde. Kimse bedava program peşinde koşmuyor, öğrenciyse öğrenci versiyonunu kullanıyor, bir şirkette çalışıyorsa şirketin lisanslı ürünlerini kullanıyor. “Maliy Bussines – Малый бизнес” dedikleri Türkçede Küçük İşletme yada KOBİ ye denk düşen yatırımcıysa yine lisanslı ürün kullanıyor çünkü lisans ücretini vergiden düşüebiliyor üstüne devletten teşvikte alabiliyor.

Göreceğiniz gibi, kişilerin hassasiyeti ve sistemin bunu teşvikiyle hiç kimse kendini Lisansı olmayan ürünlerin peşinde koşmak zorunda hissetmiyor.

Bütün bunların sonucunda, Yazılım firmaları lisanslı ürün satış grafiğine göre, Rusça dil desteğini ürünlerinde sunuyorlar.

Şunuda es geçemeyiz; Rusya Federasyonu dışında, Rusça konuşan eski SSCB coğrafyasıda oldukça büyük, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Beyaz Rusya ve hatta Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan bir çok insan, kullanmasada Rusça biliyor yada bu dile aşina. Onlar için Rusça, İngilizce kullanmaktan daha iyi.

Elbetteki ülkemizde satılan yazılımların fiyatı çok pahallı ve bu da insanların Lisanslı ürün almalarını geri bırakıyor.

Ülkemizde Lisanslı ürünlerin kullanımı konusunda teşvik edici bir takım hamlelere ihtiyaç var. Yasaklar teşvik edici değil, iticidir. Bu olayın devletlede çok ilgisi yok aslında, kişilerin hakkaniyetli olmaları, Firmaları ürünlerinin fiyatı ve dil desteği konusunda zorlamaları daha gerçekçidir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: