Rusya Günlüklerim

Coronavirus Nedeniyle Tahliye Edilenler Nerede Kalıyorlar?

Merhaba, daha önceki bloglarda yazdığım gibi Rusya vatandaşlarını Koronavirüsü (2019-nCoV) nedeniyle Çin’in Wuhan eyaletinden tahliye etmeye başalamıştı. İlk kafile 144 kişiydi, tabi bu rakam çok az zira 2010 yılında çıkarılan bir istatistiğe göre Çin’de 40 bin BDT(SSCB) ülke vatandaşı var ve bunların en az 15 bini Rusya Federasyonu vatandaşıdır.

Bugün itibariyle, Çin’in Wuhan eyaletinden yayılan Koronavirüsü ile dolaylı dahi olsa teması bulunabilecek Rusya Federasyonu vatandaşlarının sayısı 177 kişi olarak belirtiliyor. Bunlardan 128 tanesi tahliye edildi, şuan Tümen şehrindeki Sanatoryumda karanti altındalar.

Karantina altına alınanlarda biri olan Marina Zaitseva, St.Petersburg şehrinden Çin’in Wuhan eyalatine öğrenci olarak gitmiş.

Koronavirus nedeniyle Çin'den yahliye edilen Rus vatandaşları
Koronavirus nedeniyle Çin’den yahliye edilen Rus vatandaşları

Marina Zaitseva kendi yazdığı blog’da, taransfer süreciyle ilgili bilgiler ve şuan da kontrol altında tutuldukları Sanatoryumdaki odasının fotoğraflarını paylaşmış.

Marina yazısında şöyle devam ediyor: “Çin’den Tümen şehrine 12-13 satte olaştık, Çinde bizi uçağa alırlarken eşyalarımızı ve elbislserimizi dezenfekte ettiler. Bizi alan uçak bir askeri kargo uçağıydı ve uçakta kargo paketleri nedeniyle oturacak yer yoktu. Oturduğumuz yerler çok rahatsızdı.”

Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar Uçak içi
Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar Uçak içi

“Çin’in Wuhan şehrinden havaalanına giden yolda yüzlerce barikat vardı, çok zaman kaybettik. Uçağa binerken yanımıza su ve yiyecek almamıza izin verilmedi. Ancak Moğolistan’ın Ulan-Ude şehrinde ki aktarma sırasında herkesin dışarıya çıkmasına izin verildi. “

“Tabiyki buzlu çay içmek ve dondurma yemek için, çünkü dışarıda -30 santigrat derece sokğuk vardı. Çadırların içinde yiyecek ve içecekler soğuk – çok soğuktu. Oysa, Wuhan’da +13 santigrat derece sıcaklık vardı. Yanımda sıcak giysilerim yoktu, sadece spor ayakkabılar ve hafif bir palto vardı.”

Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar
Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar

“Tyumen’e yorgun ve aç geldik. Hızlıca bizi uçaktan indirip, otobüslerle sanatoryuma gönderdiler. Sanatoryumda, bizi tam teçhizatlı yüzü maskeli, uzay giysilerini giymiş insanlar bekliyorlardı. “

Bu virüsü sanki biz yayıyormuşuz gibi karşılandık. 

“Kimse kendini tanıtmadı – hemen kuralları anlatmaya başladılar. Önemli olan: 14 gün boyunca odadan ayrılamazsınız – kameralar her yere kurulur ve bunu görürlerse karantina iki haftaya kadar uzatılır. “

“Otomatik olarak ve herkes için. Çalışandan su istedim – bana ondan uzaklaşmamı söyledi. Siyah çantalar verdiler – onlara tüm giysilerini, külotlarına kadar koymalarımı emrettiler. Dezenfeksiyon için bir yerlere göndereceklermiş.”

“Odalara yerleşim listeleri önceden hazırlanmıştı. Hepimiz yabancılarla 2-3 kişilik odalarda kalacaktık. Ben üç kişilik bir odaya düşmüştüm, Hemen itiraz ettim, sonra beni bir kızın bulunduğu odaya gönderdiler. “

“Ancak 15 dakika sonra karar değiştirildi, doktor içeri girdi ve emir verici bir sesle: Devlet güvenliği için buradayız ve bizim için belirlenmiş kurallara uymalıyız. diyerek beni sert bir şekilde uyardı. Koşullar sert…”

Sanatoryumdaki koşullar nasıl?

– “Oda sıradan, üç yataklı, balkon yok. Odada, çay, tatlılar, bir muz, bir simit ve küçük buzdolabında bir kutu kornişon turşu vardı. Eh! fena değil, ayrıca banyoda şampuanlar, diş fırçaları ve kızlar için pedler de dahil olmak üzere tüm aksesuarlar var.”

Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar
Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar

– Günlük hayat nasıl?

– “Gün içinde herhangi bir aktivite yok, yiyecekler belli saatlerde kendileri odamıza getirecekler. “

Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar
Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen Rus vatandaşlar

– Kendine zaman ayırıyor musun?

– “Oda da televizyon ve iki tane tuhaf kitap var, isimleri Benim adım Ophelia ve Sadece Benim. Ayrıca, mıknatıslı satranç tahtası da vermişler.”

“Bir salgının ortasında ki Çin’e neden gittin?”

-“Çok zor bir öğrencilik dönemi geçirdim, dinlenmek ve yeni sınavlara hazırlık yapmak için ve kendimede zaman ayırmak için Asya’yı dolaşmak İstedim. Çin takbimine göre Yeni Yıl sonrasında Wuhan’a geldim.”

– Haberleri izlemiyor muydun?

– “İzliyordum, Kız arkadaşım Çin’deki insanların zatürreden öldüğünü söyledi. Ama buna hiç önem vermedim, çok tehlikeli olduğu ve hızla yayıldığı gerçeğinin tüm dalgası, Wuhan’ın kapatıldığı 23 Ocak civarında anladım. O zamanlar başka bir şehirdeydim, daha küçük bir şehir olan Sanya’daydım. Sonra da şehire giriş-çıkışlar kapatılmaya başlayınca ayrılmayacağımı fark ettim.”

– Çinliler duruma nasıl tepki gösterdi?

– “Çinliler arasında panik yoktu. Tahliye işlemimizden sadece birkaç gün önce, şehirde anonslar yapılmaya başlanmıştı: Evinizi terk etmeyin, arkadaşlarınızla tanışma, ellerinizi sürekli yıkayın. Her yerde aynı mesajlar vardı.”

– Olaylar başladıktan sonra, tahliye için sizinle büyükelçilik mi iletişim kurdu?

“Hayır. Onları kendim bir hafta boyunca aradım. Ancak elçilikte hiçbir şey bilmiyordu, Web sitemizden takip edin diyorlardı. Daha doğrusu, bir tane VKontakte grubu verdiler ama orada hiçbir bilgi yoktu. Sadece son üç gün içinde, insanları tahliye edileceğini açıkamasından sonra liste yapmaya başladılar, bende ismimi yazdırdım. Gece arayıp sabah 6’da bizi götüreceklerini söylediler.”

– Karantinaya almak için sizi topladıkalrında kimler vardı?

– “Çoğunlukla 20-30 yaşlarında gençler vardı. 50-60 yaşları arasındaki birkaç yaşlı adam gördüm ve bir yaş civarında bebeği olan küçük çocuklu 2-3 aile vardı. “

– Ne zaman karantinadan çıkacaksın?

– “Bu soruyu sordum. Hemşire bana son günün 18 Şubat olduğunu söyledi ve 19’da zaten gidebilirsin dedi. Ben Almanya’da öğreniciyim ve ilk sınavımı 21 Şubat’ta vermem gerekiyor. Tyumen’i 19 Şubat’ta terk etmeliyim, en geç 20 Şubat’ta Almanya’da olmalıyım.”

– Nasıl çıkacaksın?

“Şimdiye kadar Çin’de bir uçakla Moskova bölgesi bölgesine götürüleceğimiz söyleniyordu fakat hedefin Tyumen bölgesi olacağı bize SMS ile bildirildi. Karantina kaldırıldıktan sonra, Rus Demiryolları’yla evimize ücretsiz gidebileceğimiz söylendi, eğer uçak ile gitmek istiyorsak biletimizi kendimiz alacağız. En azından Moskova’ya gitmeye çalışacağım.”

Tahliye ve karantina olayını bizzat yaşamış birinin gözünden bizde bu olaya şahitlik etmiş olduk, herkesin başına gelebilecek bir olay, elbette çok üzücü. Umarım yakın zamanda Coronavirusu kontrol altına alınır… Yazımda kullandığım kaynakların linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kalın Sağlıcakla!

Kaynaklar:

https://russian7.ru/post/skolko-seychas-russkikh-rabotaet-v-kit/

https://www.fontanka.ru/2020/02/05/108/

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: