Futurism | Science and Technology

Hyperloop Teknolojisi nedir?

Merhaba, uzun zamandır merak ettiğim ama bir türlü araştırıp-anlayıp yazmaya vakit bulamadığım bir konuydu Hyperloop Teknolojisi. Konu üzerine araştırmalar yapıp kaynakları okumaya başladığımda ilk aklıma gelen galiba her şey tekerleğin icadıyla başlamış oldu.

Evet! Her şey tekerleğin icadıyla başlamış aslında, insanoğlunun önce eşyayı sonra kendisini bir yerden başka bir yere tekerlek vasıtasıyla taşıması, sırasıyla Atların çektiği arabaları, buharlı makinaları ve artık günümüzde de yine tekerleğin yardımıyla hareket eden ulaşım araçlarını geliştirmesine sebep olmuştur.

HyperLoop belki gözünüze oldukça fazla Futuristik geliyor olabilir ama gelişen teknoloji bir zaman sonra bu tarz Futuristik projelerı doğal hale getirecektir.

Yahu nedir bu Hyperloop?

Hyperloop yani Türkçe adıyla “Hız Yuvarı” en temel anlatımla, bir tüpün içine yerleştirilmiş kapsülün vakum sayesinde sürtünme etkisinden kurtarılarak, kurşun kadar hızlı hareket ettirilmesi prensibiyle açıklanıyor. Kurşun dediysek gerçekten kurşun gibi gitmesine gerek yok, uzmanlar bu hızın ortalama 1,125 mph / 1,125 km saat olmasının yeterli olabileceğini düşünüyorlar. Aslında bunu günümüzdeki Yüksek Hızlı Trenlere (YHT) benzetebiliriz, belki de insanlık, Concorde‘den sonra Hyperloop ile en hızlı ulaşım aracına kavuşmuş olabilecek.

HyperLoop one speeds compare
HyperLoop one speeds compare

Hyperloop Teknolojisini kimler geliştiriyor?

Dünyada bu işe girişmiş iki firma ön plana çıkıyor ki bunlardan birisi Virgin Hyperloop One firması. Virgin firması Hyperloop One ismini veridiği projeye halen devam ediyor, bir ara Elon Musk ile dünya gündemine gelen HyperLoop teknolojisinde bugüne kadar ulaşılan en yüksek hız, Virgin tarafından 386 km/sa olarak ölçüldü, Elon Musk‘ın şirketi ise bu rekoru 620 km/sa ile ikiye katlama hedefinde. Elon Musk henüz bu projesini herhangi bir Mockup üzerinde test etmedi.

Hyperloop Teknolojisi Tünel Görünüşü
Hyperloop Teknolojisi Tünel Görünüşü

Bu teknoloji üzerinde ciddi çalışılan ülkeleri de sıralayacak olursak:

Hyperloop Teknolojisinde ne gibi zorluklar var?

Hyperloop Tekonoljisinin hayata geçmesinin önünde bir çok handikap var. Bunlardan ilki ve en büyüğü tabiyki maaliyet, projenin birim maliyeti 10 milyar dolarlar seviyesinden başlıyor, inşa edilecek tüplerin toprak altından mı yoksa üstündemi gitmesi, tünellerde hangi materyallerin kullanılacağı, kapsülün güvenlik dahil bir den fazla dizayn sıkıntısının bulunması gibi bir çok maddeyi sıralayabiliriz.

Hyperloop Teknolojisi ONE Katastrof
Hyperloop Teknolojisi ONE Katastrof

Bir başka problem, yüksek yolculuk maliyetleri nedeniyle projenin sınırlı sayıdaki şehirler arasında inşaa edilmesi olacak gibi.

Örneğin Ankara – İstanbul arasında böyle bir proje inşa edilecek olsaydı bilet parası o kadar pahallı olurdu ki insanlar bir yolculuk için bankalardan kredi çekmek zorunda kalabilirdi.

Oysa, Los Angeles – San Francisco arasında olsa gelir seviyesi yüksek kesim için bu yolculuk çok daha ulaşılabilir olurdu. Sırf Yotube’de Vlog yayınlamak için bile bir kamyon insan sıraya girerdi, hatta şuan gözümde canlandı; Selfiye çekip İnstagram’da paylaşmak için insanlar bir birini ezerdi. 😀 Her neyse…

Hyperloop Teknolojisi ONE Katastrof
Hyperloop Teknolojisi ONE Katastrof

Hyperloop Teknolojisi ne aşamada?

Elon Musk önderliğindeki SpaceX(Hyperloop Alpha) firmasıda boş durmuyor, bu projeyle ilgili olarak her yıl, bir yarışma programı düzenliyor. Bu yarışmada öğrencilerden 1.6 kilometrelik test tüplerinde mümkün olan en yüksek hıza ulaşmaları ve 30 metre boyunca hareketi sürdürmeleri, ardından da güvenli bir şekilde durabilmeleri isteniyor. Elbette bu sistemin otonom olması gerekiyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Hyperloop yarışmasında, Münih Teknik Üniversitesi, saatte 463 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Bu Space-X firmasının değil Münih Üniversitesinin başarısı. Olsun, yinede iyi taktik ama değil mi? Bir Teknoloji için büyük paraları adam/saat yiyen dev firmalara gömmek yerine, üniversiteler arası yarışma finanse edip sürekli gelişim sağlatmak, sonrasında da bu teknolojiyi Üniversite-Özel girişimi şeklinde finanse edip, Space-X’i başarılı kılmak. Aferin, Elon Musk!

Hyperloop Teknolojisini test eden Münih Teknik Üniversitesi 463 mph hıza ulaştı.
Hyperloop Teknolojisini test eden Münih Teknik Üniversitesi 463 mph hıza ulaştı.

Hyperloop Teknolojisinde Türkiye ne aşamada?

2017 Yılında, Elon Musk’un Türkiye’yi ziyareti ve CB. Erdoğan ile göürşmesi bir çok kişi tarafından “Acaba Elon Musk Türkiye’yi Tesla elektirkli otomobil üretimi için mi ziyaret etti” şeklinde yorumlandı. Belki öyledir, balkide sadece Elektirkli otomobil değil Hyperloop Teknolojisi de konuşulmuş olabilir, hatta sadece Hyperloop Teknolojisi bile konuşulmuş olabilir. Kim bilir, belki yakında kokusu çıkar.

HyperLoop tüp görselleştirmesi
HyperLoop tüp görselleştirmesi

Ülkemizde şuan bir çok Şehrimiz için, Yüksek Hızlı Tren hatları inşa edilmekte, bu projelere büyük kaynaklar aktarılmakta, keşke bir miktar kaynak Hyperloop teknolojisini, en azından akademik düzeyde araştırılması için ayırmış olsaydık. Bunun olabilmesi için Üniversitelerimize ve Teknokent’lere büyük görev düşüyor.

Nasıl ki, bugün Elektirkli Otomobilde çağı yakalamak istiyorsak, Hyperloop Teknolojisine yatırım yaparak, hayal gibi gözüken ama büyük devletlerin desteklediği bu yeni seyahat yönteminde çağı yakalayıp öncü ülkelerden olabiliriz.

HyperLoop Teknolojisi için halen vakit var, hiçbir şeyi kaçırmış değiliz. Yalnız, bu teknolojik ilerlemeye daha fazla seyirci kalırsak “Atı alan Üsküdar’ı geçer.

Türkiye’nin en büyük Yüksek Hızlı Tren projesi olan İstanbul-Ankara YHT hattını incelediğim videom.

KAYNAKLAR:

https://en.wikipedia.org/wiki/Virgin_Hyperloop_One

https://hyperloop-one.com/facts-frequently-asked-questions
https://www.webtekno.com/spacex-in-hyperloop-yarismasinda-yeni-bir-hiz-rekoru-kirildi-h72846.html
https://www.webtekno.com/hyperloop-2040-yilinda-hizmete-girecek-h77646.html
https://khosann.com/ses-hizinda-giden-tramvay-hyperloop/
https://www.fasttracks.eu/the-hyperloop/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: