Rusya Günlüklerim

Koronavirüsü nedeniyle Rusya Vatandaşlarını Çin’den tahliye ediyor.

Koronavirüsü(2019-nCoV) nedeniyle Rusya Çin’den vatandaşlarını tahliye edeceğini duyurmuştu, bugün 05.02.2020 itibariyle Wuhan’dan kalkan ilk uçak Rusya’nın Tümen(тюмень) şehrine indi.

İlk parti tahliye grubunda 80 Rus vatandaşı tahliye edildi, bu kişler tahliye edilmeden önce Çin’de tetkik edildi ve hastalık belirtisi olmayanlar tahliye edildi. Sadece bugün 128’i Rus, 16’sı BDT(Eski SSCB) ülke vatandaşları olmak üzere toplam 144 kişi tahliye edilmiş oldu.

Tahliye edilen insanlar 14 gün boyunca Tümen şehrine 30 km uzaklıktaki Vinzili köyünde ki bir sanatoryum da kontrol altında tutulacaklar, herhangi bir enfeksiyon belirtisi gözlemlenmezse evlerine gönderilecekler.

Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen insanlar
Korona Virüsü nedeniyle tahliye edilen insanlar

05.02.2020 tarihi itibariyle tüm dünyada Coronavirüsü nedeniyle 427 kiş öldü, 632 hasta iyileşti. Çin dışında ki vaka sayısı 159 olurken Çin dışında Coronavirüsü görülen ülkelerin toplam sayısı 23 oldu.

Ayrıca Rusya daha önce 09 Şubat tarihine kadar kapattığını bildirdiği Demiryolu ve Karayolu ulaşımını, belirsiz bir süreye kadar şeklinde revize etti. Bu demek oluyorki hastalığın etkisi beklenilenden daha fazla olacak şekilde öngörü değişikliği yapılmış.

Çin devleti Coronavirus drone ile takip ediyor.
Çin devleti Coronavirus drone ile takip ediyor.

Maalesef Rusya’nın Coronavirusüne karşı aldığı önlemleri yavaş yavaş arttırması bir çok spekülasyonada sebep oluyor, özellikle Çin’in Whuan eyaletindeki resmi vaka sayısının açıklanandan 5 kat daha fazla olduğu ve virüs ile yeterince mücadele edilemediği haberleri artık tüm sosyal medyada ve bazı medya organlarında dile getiriliyor.

Bir süre sonra Rus ekonomisininde bu virüsten beklenenden daha çok etkilenebileciği su götürmez bir gerçek. Çin ile birlikte yapılan bir çok projenin bundan etkilenebileceği söyleniyor, üstelik bu projelerin büyük çoğunluğu askeri-stratejik.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: