Rusya Günlüklerim

Rusya’da Türk Fast Food Restoran Sayısı Hızla Artıyor.

Son zamanlarda gelişen Türk-Rus ilişkileri sayesinde her alanda ve sektörde karşılıklı iyi ilişkiler artıyor. Uzun zamandır Türk mutfağını Rus halkına sunan restoranların sayısı artmak bir tarafa azalmaya başlamıştı

Rus halkınında sevdiği ayak üstü yemek modasına Türk girişimcilerde ayak uydurdu, Türk mutfağının bir birinden laziz yemeklerini Fast Food stili resotranlara dönüştürdüler.

Rusya'nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranı GagaWa
Rusya’nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranı GagaWa

Bir zamanlar McDonalds Rusya’da ar-ge müdürü olan Lenar Kutlin’in Rus Kommersant gazetesine yazdığı makale de tamda bu konuyu ele alıyor, Kutlin yazısında; Türk restoran firmalarının Rusya’daki ‘fast casual’ (hızlı servis, kaliteli yemek formatı) restoran zincir sayısını arttırdığı, Moskova, Kazan, Nijniy Novgorod, Voronej ve Yaroslavl kentlerinde hızla şubeleşerek pazar payını arttırdıklarını yazdı. Türk Fast Food zincirlerinin ana konseptinin ‘et yemeklerinin, garnitür ve salata ile birlikte aynı tabakta’ sunulması olduğunu yazan Kutlin, menüde çorba, tatlı, kahve gibi seçeneklerin de yer aldığı bununda müşterileri cezbettiğini yazdı.

Rusya'nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranı GagaWa
Rusya’nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranı GagaWa

Bu restoranlarda ortalama menü 465 ruble (yaklaşık 45 TL). Bu fiyat Rusya’daki ortalama Fast Food menü fiyatıyla aynı.

2011 yılından beri yaşadığım Rusya’nın St.Petersburg şehrinden pek çok Türk restoranı geldi geçti, neden geldi geçti dedim çünkü bu restoranlar nedense bir türlü kalıcı olmayı başaramadılar, Mado Gibi direkt Türk sermayli güçlü restoranlar bile bu işi başaramayıp kepenkt kapattılar. St.Petersburg şehri için kunuşacak olursam, bir çok Türk girişimci burada Restoran açmayı denedi, açtıkları restoranlarda Türk aşçılar ve çalışanlar denediler, ilk zamanlar bu sistem tuttu ve hızla müşterileri arttı, ne zaman ki bir süre sonra Türk aşçıların yerini Azeri-Özbek aşçılar almaya başladı işte o zaman restorandaki mutfak kalitesi değişti. Müşteriler hemen bunu anlıyorlar, bir Rus bir Özbeğin hazırladığı yemeği anlar adı lahmacunda olsa, pide de olsa, saç tavada olsa anlar.

Rusya'nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranlar
Rusya’nın Moskova Şehrindeki Türk Fast food Restoranlar

Kısacası, Rusya’da kalıcı restoran olmak istiyorlarsa, kalite sabit kalmak şartıyla bazı ekonomik zorluklara bir süre göğüs gerebilmeliler. Sürekli aynı menüyü sunmakta bir süre sonra insanlara sıkıcı gelecektir. Türk yemeklerini Rus damak tadına hitap edecek şekilde değiştirerek sumakta iyi fikir olabilir.

Rusya'nın St.Petersburg Şehrindeki Türk Fast food Restoranı Turk O’Clock
Rusya’nın St.Petersburg Şehrindeki Türk Fast food Restoranı Turk O’Clock

Bir kaç gün önce instagram’da tesadüfen yeni açılan bir Türk Kafe ilanıyla karşılatım. İlanda, St.Petersburg’un Sennaya(Saman Pazarı meydanı) Meydanında ki kafede, kumda Türk kahvesi eşliğinde leziz Lahmacun yazıyordu.

Restoranın adı Turk O’Clock, sahibi Anastasia Galkina isminde bir Rus, Kafe de sadece 12 masa var ve bütün ilanlarını instagram üzerinden yapıyor, yani bütün popülaritesini instagram’a borçlu.

Kafe Turk O'Clock
Kafe Turk O’Clock

Kafenin konspeti Türkiye’deki gibi çiğ börek, gözleme, kek, pasta ve Türk kahesi üzerine. Ana yemeğin olmadığı Kafe tarzı bir proje, Rusya’da tutatrmı bilemiyorum ama benim ilgimi çekti. En kısa zamanda ziyaret edeceğim.

Sağlıcakla Kalın.

2 comments

  1. Merhabalar benim ismim Mihriban Türkiye de antaliya ilçesinde yaşıyoruz eşim İsmail. İ. sankt Petersburg e gelin çalışmak istiyor kendi 15.18 senelik izgaraci fırından lahmancundende anlıyor.sizinle yani türk fast food restoranlarında çalışma şansi varmı lütfen cvb veresiniz çok seviniriz 05386472325 watssap telegram İMO mevcud

    Like

  2. Merhabalar benim ismim Mihriban Türkiye de antaliya ilçesinde yaşıyoruz eşim İsmail. İ. sankt Petersburg e gelin çalışmak istiyor kendi 15.18 senelik izgaraci fırından lahmancundende anlıyor.sizinle yani türk fast food restoranlarında çalışma şansi varmı lütfen cvb veresiniz çok seviniriz 0 5 3 8 6 4 7 2 5
    2 3 watssap telegram İMO mevcud.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: