Rusya Günlüklerim

Rusya’da Korona Virüsü (2019-nCoV) Hakkında ki Son Gelişmeler Neler?

Merhaba, bugün itibariyle Rusya’da Korona Virüsü’ne(2019-nCoV) enfekte 2 adet vaka bildirildi. Cumartesi günü, Rusya’da hastaneye yatırılan tanımlanmış koronavirüsü hastalardaki durumun hafif olduğu, bunlardan birinin iyileşmekte olduğu biliniyor. Bu kişiler Rusya’nın Çin sınırına yakın bölgelerinde yaşıyorlar ve Rusya vatandaşı değiller,

Rusya’da medya istediğini değil istenileni yazar. Pekçok insan Rus kurumlarının, çok fazla hasta enfeksiyon kapmış olsa bile bunları hemen açıklamayacağını, belli bir periyotta peyder pey halka açıklayacaklarını düşünüyor.

Korona virüs nerelerde

Açıkçası bende böyle düşünüyorum, mesela bulunduğum şehir olan St.Petersburg’ta bile bir den çok Korona Virüs 2019-nCoV Coronaviridae vakası bulunduğu ve halka açıklanmdığı dedikodusuyla kaynıyor. Halk kendi dedikodu kazanını kendisi kaynatıyor anlayacağınız.

Bu salgın olayının diğer tarafından bakarsak, kamu kurumlarınıda anlamak gerekir, zira böylesi zor bir durumda, bütün önlemleri alıp, enfekte olmuş hastaları tedavi etmeye çalışırken halkıda paniğe sevk etmeden bütün bunları yapmak oldukça zor bir konu.

Ben şahsen ilk durum yerine kamu kurumlarının yaptığı gibi gerekli kadar bilgi verilmesini daha çok tercih ederim. Aksi durumda Çin’in Wuhan eyaletindeki gibi üzücü manzaralarla karşılaşabilir, hasta olmayan ve belkide bu hastalıkla hiç buluşmayacak olan insanlarında hayatını zehir etmiş oluyor. Bu kriz durumunun bilinçli bir şekilde yönetilmesi kamu kurumlarına düşüyor.

Rusya Korona Virüsüne Karşı Neler yapıyor

31 Ocak’ta Rusya , Çin ile hava bağlantılarını durdurdu, Aeroflot’un Pekin, Şanghay, Guangzhou ve Hong Kong’a düzenli uçuşları ve Çin’den Sheremetyevo Havalimanına yapılan uçuşlarda durduruldu.

Aynı gün Rusya Federasyonu , virüsün yayılmasını önlemek için Çin sınırındaki 16 kontrol noktasından geçen trafiği kısıtladı.

3 Şubat’ta Çin ile demiryolu trafiği tamamen askıya alındı.

Kuzey Kore devleti 02 Ocak günü Rusya ile olan demiryolu ağını yeni korona virüsü salgını gerekçesiyle tek taraflı kapattı.

Dünya genelinde Korona Virüsü Enfekte Vaka Durumu

Tekrar hastalık bilgilerine dönersek; 3 Şubat sabahı itibariyle Çin’de 362 kişi ve Filipinler’de de iki hastadan biri koronavirüsten öldüler. Onaylanmış hastalık vakalarının sayısı Çin’de 17390’a ulaştı, 152 vakada Çin dışında.

İlk defa hastalıktan iyileşenlerin sayısı, hastalığa yeni yakalanan insanların sayısını aştı ve 475 kişi iyileşti.

Rusya Sağlık Bakanlığından Vatandaşlarına uyarı.

Bu arada Rusya Sağlık Bakanlığı, tamamen net olmamamkla birlikte, salgını 2003’te olan ve yaklaşık 650 kişinin öldüğü SARS-CoV SARS virüsüne% 70 benzediği açıklandı. Halkıtan, SARS virüsünde olduğu gibi aynı önlemleri almasını ve temkinli olunmasını istedi.

Bugüne kadar Korona Virüsünün görüldüğü Ülkeler:


Япония
Таиланд
США
Австралия
Сингапур
Южная Корея
Малайзия
Вьетнам
Франция
Непал
Камбоджа
Германия
Шри-Ланка
ОАЭ
Финляндия
Индия
Филиппины
Италия
Великобритания
Россия

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: