Rusya Günlüklerim

Rusya’ya Turist olarak gidecekler. DİKKAT!

Merhaba Dostlar, 

Bu yazımda sizlere, Rusya’ya seyahatiniz sırasında ne yapılmalı veya ne yapılmamalı bunlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle Rusya’ya gelmeden önce Türkiye de ne gibi hazırlıklar yapmalısınız ondan bahsetmem gerekiyor.

Rusya’ya ilk kez gidecekseniz, o an ki mevsim yada gideceğiniz şehirlerdeki hava durumu vs, hiç önemli değil, yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın, yaz mevsimi bile olsa mutlaka sizi sıcak tutabilecek elbiseleriniz olsun. kalın bir çift çorap, ince bir eldiven vs. kesinlikle yanınızda Şemsiye veya yağmurluk getirin, tavsiyem bütün vücudunuzu kapatabilecek iyi bir yağmurluk almanız. Şemsiye rüzgarlı Peter günlerinde baş belasıdır.

Kışın seyahat ediyorsanız da, mutlaka sizi en az -15 santigrat derecede koruyabilecek elbiseleriniz olsun. Kalın yün kazak, eldiven, ve içi yünlü su geçirmez bot.

Şimdi, Diyelim ki siz yalnız bir bayan veya erkeksiniz, Rusya’ya da ilk kez geliyorsunuz, sizin için Rusya’daki pasaport kontrolü biraz zorlu olabilir. Genelde Rus pasaport ve gümrük kontrolü çok soru sormayı seven ve bu soruları sert bir dille soran memurlar ile doludur.

Buna hazırlıklı olun.

Panik yapmayın her soruya anlaşılabilir şekilde hiçbir bilgiyi gizlemeden cevaplamaya çalışın.

Unutmayın, Siz Turist te olsanız, görevlide olsanız, sporcuda olsanız hatta Bir rusla evli, çoluğa çocuğa karışmış biri de olsanız, o sert sorulara ve tavırlara mutlaka maruz kalacaksınız. Bu bilinçle hareket etmeye çalışın ve sakin olun.

Özellikle ilk kez Rusya’ya gelen yanlız erkekler veya yanlız bayanlar, sizin pasaport kontrolünüz az önce belirttiğim gibi biraz daha uzun sürebilir;

size yöneltilecek ilk soru; neden geldiğiniz?

Bu soruya doğru cevap verin, kız arkadaşınızın yanına geldiyseniz söyleyin, erkek arkadaşınızın yanınamı geldiniz çekinmeden söyleyin, gerçek neyse onu söyleyin ki karşıdaki pasaport kontrol memuru sizin başka bir niyetiniz olduğunu düşünüp size daha fazla soru sormasın. Siz dialog kurmaz ve çekinceli cevaplar verirseniz iş uzar.

ikinci soru nerede kalacaksınız olacak, 

Dostlar; kalacağınız yerin adresini mutlaka ingilizce de olsa sokak ismi otel adı vs. şekilde telaffuz edebiliyor olun. Latince telaffuz edin hiç farketmez ama mutlaka ağzından bir şeyler çıksın. Hostelde kalacak arkadaşlara tavsiyem sakın gelmeden önce hostel rezerve edip sonra uçağa binerken iptal etmeyin, Hostel – Otel – Hotel, her nerede kalacaksanız orası ulaşılabilir olsun, özellikle telefona cevap vermeyen, adresi bulunmayan yanlış olan yerler başınıza bela olabilir.

Kontrol memuru ilk şüpheli durumda sizden kalacağınız yerle iletişim kurmak isteyecektir. Arandığında ulaşılamayan bir yer onlar için yok hükmündedir.

Tamam, şimdi pasaport kontrolünden geçtik ve yaylana yaylana “valizler nerde lan” diye yola koyulduk. Fakat bir baktık ki memur pasaportlar la birlikte avucumuzun içine bir kağıt sıkıştırmış, bu da nesi!?

Yandaki bu kağıdın ismi migrasyon kartı, bu “salak” kağıdı biz daha 3-4 yıl öncesine kadar elimizle dolduruyorduk ve genelde yanlış dolduruyorduk, siz şanslısınız ki artık kontrol memuru otomatik doldurup size veriyor.

Pasaportunuzun arasında saklayın bu kağıdı, ülkeden çıkarken pasaport kontrol memuruna geri vereceksiniz.

Valizlerrrrrrrrrr!

St. Petersburg Pulkova Havaalanı çok büyük bir havaalanı değil, içinde kaybolmazsınız, valizler merdivenlerden inince giriş katındaki çirkin bantların üzerinde olacak, ama çok beklersiniz baştan söyleyeyim.

Valizleri aldık çıktık, güzel; Rusyada yerli yabancı ayrılmaksızın her kişi bir adrese kayıt olmak zorundadır. Buna Registre işlemi denir, siz bir otele vs. yerleştiğinizde otelin resepsiyonu dijital olarak sizi registre yapmak zorunda, registresi olmayan yabancıların ülke içinde dolaşmaları kanunu değil. Bir çok otel müşterilerinin registre kartını kendilerine vermiyor, siz bunu iş edinip resepsiyondan registre belgesinin bir kopyasını isteyin. Ailecek geldiyseniz bütün aile bireylerin tek tek registre kopyasını alın ve yanınızda taşıyın.

Sonuç olarak;

Buraya kadar okuduklarınız zaten turist olarak gittiğiniz her ülkede başınıza gelebilecek şeyler, Rusya’ya özel olan şey burada kuralların çok daha sert biçimde uygulanması, tabi Rusya’nın bizim ülkemizde ki imajıda bizim bu ülkeye gelirken ki endişelerimizi arttırıyor. 

Lütfen unutmayınız! Siz Rusya da kurallara uyduğunuz sürece hiç bir sorunla karşılaşmazsınız, yaya geçidini kullanın, ışıklara uyun, müzelere girerken fotoğraf çekilip çekilmediğini öğrenin vs. Yaz aylarında gelirseniz her müzenin önünde kuyruk olduğunu göreceksiniz kuyruk bu ülkenin bir gerçeğidir, sabredin. Tabi bu turistlere özel bir durum da değil, biz burada kalıcı olanlar her yerde kuyruğa girmeye devam ediyoruz. 🙂

Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur. Bana buradan ve diğer sosyal medya linklerinden ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla!

Ömer ŞEN

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: