Rusya Günlüklerim

Koronavirüs salgını nedeniyle Rusya Çin’e tren seferlerini sonlandırdı.

Moskova-st-petersburg-hizli-treni

Çin’de hızla yayılan Korona virüsünün Ülkeye sıçramasını engellemeye çalışan Rusya, Uçakla yapılan Charter seferlerinden sonra Bugün yapılan açıklamayla birlikte karşılıklı yapılan Tren seferlerini 31.01.2020 Tarihinden itibaren durduracağını açıkladı.

Korona-virusu-nedir
Korona-virusu-grafik

Korona Virüsü nedir?

Coronavirüsler, Latince ismi “Coronaviridae” Ocak 2020’de insanları ve hayvanları etkileyen iki alt aileye birleştirilen 40 RNA içeren virüs türü içeren bir virüs ailesi üyesidir.
Adı, omurga şeklindeki süreçleri tacı andıran virüsün yapısı ile ilişkilidir.

Koronavırusu hastalığının etmeni olan SARS hastalığı 2002 yılında tescil edildi, Koroner Solunum Sendromu ile ilişkili salgın, 2015 yılında meydana gelmiş, 2019-2020’de yeni pnömoni tipinin ortaya çıkmasından sorumlu olan 2019-nCoV virüstür.

Koronavirüsler memelilerde (kediler, köpekler, domuzlar, sığırlar) ve kuşlarda hastalıklara neden olur.

İnsan koronavirüsü ilk olarak 1965 yılında akut solunum yolu viral enfeksiyonlarından izole edilmiştir. Daha sonra, koronavirüsler neredeyse araştırmacıların dikkatini çekmezken, 2002-2003’te Çin’de SARS veya ciddi akut solunum sendromu (SARS) salgını yoktu . Hastalığa SARS-CoV virüsü neden oldu. Sonuç olarak, hastalık diğer ülkelere yayıldı, toplam 8.273 kişi hastalandı, 775 kişi öldü (ölüm oranı% 9.6). MERS-CoV virüsü, ilk vakaları 2012’de bildirilen Ortadoğu solunum sendromunun (MERS) etken maddesidir . 2015 Yılında Güney Kore’de Orta Doğu Solunum Sendromu SalgınıAralık ayında, Çin’de yeni keşfedilen 2019-nCoV virüsünün neden olduğu bir zatürree salgını başladı . Yakında diğer ülkelere de yayıldı.

Koronavirüs enfeksiyonlarının kaynakları hasta bir kişi, hayvanlar olabilir. Olası iletim mekanizmaları: havadaki, havadaki, fekal-oral, temas. İnsidans kış ve erken ilkbaharda artar. Hastanede yatan hastaların akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının yapısında, koronavirüs enfeksiyonu ortalama% 12’dir. Kısa bir hastalıktan sonra bağışıklık, kural olarak, yeniden enfeksiyona karşı koruma sağlamaz. İnsanların% 80’inde saptanan spesifik antikorlar, koronavirüslerin yaygın prevalansına tanıklık eder.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: