Rusya Günlüklerim

Çin’de Hızla Yayılan Korona Virüsü İle İlgili Son Durum Nedir?

Aralık ayının sonundan bu yana, tüm dünya Koronavirüsünün neden olduğu Hastalıklar konuşuluyor. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının belirtileri ile karakterize olan virüs, göründüğünden daha önemli bir duruma dönüşmüş durumda.

Korona-Virüsü-rusya-corona
Korona-Virüsü-rusya-corona

Korona Virüsü ile ilgili son durum.

29 Ocak’taki vaka sayısı 6.000’i aştı, virüsten en az 130 kişi öldü. Çoğu Çin’de.

hastalığın ilk vakalarının kaydedildiği 11 milyon nüfuslu Wuhan şehri, karantinaya alındı, demiryolu ve hava iletişimi kesildi. Binlerce yataklı iki geçici hastane inşa ediliyor.

Japonya, ABD, Avustralya, Güney Kore, Tayland, Singapur, Fransa, Almanya, Kanada ve diğer bazı ülkelerde izole vakalar bildirildi.

Rusya’da birkaç şüpheli vaka tespit edildi, ancak hepsinin ortak bir viral enfeksiyon olduğu ortaya çıktı. Şu ana kadar Korona virüsü vakası yok!

Rusya Sağlık Bakanlığ; Rusların yeni coronavirus “2019-nCoV” salgını ile durum tamamen stabilize olana kadar Çin’e gitmemelerini ve hatta Havaalanlarında bile insanlarla temas kurmamamlarını tavsiye ediyor: Çin’e uçuşu olup iptal edenler için biletlerinin ücretinin tamamen iadesi yapılacak.

Korona-virüsü-nasıl-yayılıyor-virüsten-nasıl-korunabiliriz-coronavirus
coronavirus (Credit Image: © Peng Ziyang/Xinhua via ZUMA Wire)

Virologlar, yılanların doğal bir enfeksiyon kaynağı olduğunu öne sürüyorlardı, ancak bu tam olarak netleşmedi, bu nedenle virüsün bulaşma zinciri belirsiz.

23 Ocak’ta örgüt başkanı Tedros Gebreyesus DSÖ’nün acil toplantısında virüsün kökenine ilişkin verilerin hala yetersiz olduğunu söyledi

Başlangıçta, epidemiyologlar, koronavirüslerin esas olarak hayvanlardan insanlara bulaştığı ve bu durumda kontrol edilmesi nispeten kolay olduğu için hastalığın ciddi bir ölçekte yayılmasını beklemiyordu.

Ancak her şey çok daha kötü oldu: “2019-nCoV” korona virüsü olan bir kişi virüsü diğer insanlara havadaki damlacıklar ile enfekte edebiliyor.

Özellikle modern dünyada yüksek hareket kabiliyeti ve neredeyse şeffaf sınırları ile böyle bir enfeksiyonun yayılmasını kısıtlamak en zordur.

ilk tahminlere göre, hastalık çok sayıda yaşamı tehdit etmemeliydi fakat son duruma göre Nihai vaka sayısının ne olacağı henüz bilinmiyor.

Korona-virusu-nedir
Korona-virusu-grafik

Toplam 38 çeşit koronavirüsü var, bunların çoğu hayvanlardan enfekte oluyor: develer, sığırlar, kediler, yarasalar. 

İnsanlara bulaşan sadece birkaç koronavirüs çeşidi var ve bunlarda genellikle SARS gibi nispeten daha hafif solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyorlar.

Bununla birlikte, geçmişte oldukça ciddi hastalıklara neden olan iki koronavirüs bilinmektedir. Bunlardan biri SARS. Salgını 2002 yılında yine Çin’de de başlamıştı. Toplamda 8098 kişi hastalandı, 774’ü ölümcüldü (mortalite oranı -% 9.6).

2012 yılında, kambur develerden (dromedaries) insanlara düzenli olarak geçen ve Orta Solunum Sendromuna (MERS) neden olan bir koronavirüs tespit edilmişti. O zamandan beri, 858 ölümlü hastalık görüldü, 2494 enfeksiyon vakası kaydedildi (mortalite – yaklaşık% 35).

Koronavirüs hastalığı olan kişilerde ana ölüm nedeni, akciğer dokusunun ilerleyici tahribatıdır ve akut kontrolsüz solunum yetmezliğine (solunum sıkıntısı sendromu) yol açar.

Tıp uzmanları, Çin’de tehlikeli koronavirüsünün ikinci bir salgına yol açmasına şaşırmıyorlar. Neden olarakta, yoğun nüfus sayısı ve bu yoğun nüfusun hayvanlarla sürekli yakın teması gösteriliyor.

Son salgının çıktığı yer olarak, deniz memelileri, tavuklar, yarasalar, tavşanlar ve yılanların satıldığı Wuhan’daki pazarlar gösteriliyor. Şimdi, elbette bu pazarlar kapalı.

26 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Sağlık İşleri Komitesi başkanı Ma Xiaowei şunları söyledi: “Görünüşe göre virüsün kişiden kişiye bulaşma yeteneği arttı. Uzmanlar, salgının nispeten ciddi ve karmaşık bir aşamaya geçtiğine inanıyor. “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: